Bezpieczny budynek zaczyna się od drzwi

Dosłownie i w przenośni bezpieczeństwo w budynkach zaczyna się już po przekroczeniu jego progu. Przechodząc przez wejściowe drzwi budynku nawet nie zwracamy uwagi jak wiele funkcji pełnią. Drzwi na drogach ewakuacyjnych, których celem jest ochrona życia i zdrowia użytkowników każdego budynku muszą spełniać nie tylko restrykcyjne wymogi dotyczące bezpieczeństwa, ale również zapewniać ich bezproblemowe działanie w codziennym użytkowaniu. Wszystkie elementy drzwi ewakuacyjnych muszą ze sobą ściśle współpracować, aby w codziennej eksploatacji i nagłej sytuacji zadziałać bezproblemowo. Systemy okuć GEZE projektowane są z myślą o współdziałaniu w celu zapewnienia bezpieczeństwa. 

Panie Karolu zacznijmy od podstawowego pytania – czym tak naprawdę jest zamek ewakuacyjny i czym różni się od standardowego zamka ? 

Zamek ewakuacyjny to specjalistyczne rozwiązanie, które umożliwia szybkie otwarcie drzwi od strony ewakuacji w sytuacji zagrożenia, bez potrzeby używania klucza. Jest to kluczowe w miejscach, gdzie przepisy nakazują zapewnienie drogi ewakuacyjnej takich jak budynki użyteczności publicznej, biura, szkoły czy szpitale. Różnica w stosunku do standardowych zamków polega na tym, że zamki ewakuacyjne muszą zadziałać natychmiast i niezawodnie, w szczególności w trudnych i stresujących warunkach.

Zamki ewakuacyjne mogą wydawać się dość "nudnym" elementem bezpieczeństwa. Czy jako Dyrektor Techniczny widzi Pan w nich jakieś ciekawe, innowacyjne rozwiązania, które mogłyby zmienić ten pogląd?

To bardzo ciekawa kwestia! Często patrzymy na zamki jako na coś statycznego, ale w rzeczywistości jest sporo miejsca na innowację. Na przykład, to co stało się sensem wprowadzenia rozwiązań GC lock to integracja funkcji drzwi. Mam na myśli automatykę, napowietrzanie, kontrolę dostępu, ewakuację w jednym spójnym rozwiązaniu gdzie drzwi odbierając sygnały z systemów zarządzania budynkiem lub czujek ruchu, samodzielnie się odryglowują i pozwalają na otwarcie drzwi do  napowietrzania, lub bezobsługowego przejścia, jednocześnie chronią budynek dzięki współpracy z systemem kontroli dostępu.

Zamek ewakuacyjny to specjalistyczne rozwiązanie, które umożliwia szybkie otwarcie drzwi od strony ewakuacji w sytuacji zagrożenia, bez potrzeby używania klucza.

Wywiad z Karolem Więckowskim – Dyrektorem Technicznym GEZE Polska Sp. z o.o.
Zamek antypaniczny GC lock

Rozwiązania systemowe dla jedno- i dwuskrzydłowych wyjść awaryjnych i drzwi antypanicznych. © GEZE GmbH

Powerturn Napęd

Elektromechaniczny napęd drzwi rozwieranych do jednoskrzydłowych drzwi do 600 kg. © GEZE GmbH

Czy zatem odpowiednim stwierdzeniem będzie, że GC lock to nie jest po prostu zamek ewakuacyjny tylko kompleksowy system zamknięć, którego zadaniem jest spełnianie rozbudowanych funkcji drzwi ?

Dokładnie tak. Od dawna dostarczamy naszym klientom napędy do drzwi przymykowych takie jak GEZE Powerturn, które mają za zadanie otwierać w sposób automatyczny duże i ciężkie drzwi,   siłowniki GEZE K 600, które z powodzeniem wykorzystywane są do otwierania drzwi napowietrzających czy też samozamykacze, które odpowiadają za komfort użytkowania drzwi i każdorazowe ich zamknięcie i w naturalny sposób zamki serii GC lock stały się idealnym dopełnieniem tej oferty, a wszystko po to, żeby nasi klienci otrzymywali kompletne, kompatybilne ze sobą rozwiązanie dzięki, któremu nie muszą martwić się o instalację, konfigurację, eksploatację czy też gwarancję współdziałania.

To rzeczywiście duże ułatwienie dla klienta, który dostaje wszystko co niezbędne dla prawidłowego wyposażenia drzwi i spełnienia oczekiwanych funkcji. Czy może liczyć również na to, że otrzyma pomoc w doborze właściwego rozwiązania i mieć pewność, że będzie to zgodne z obowiązującymi przepisami ?

Dla nas to absolutny priorytet. Zawsze służymy pomocą w dobieraniu rozwiązań, a w naszych działaniach kierujemy się zawsze obowiązującymi przepisami. Nie inaczej jest w przypadku rozwiązań GC lock. Dostarczając produkt w postaci zamków ewakuacyjnych jesteśmy zobligowani do spełnienia wymogów norm PN-EN 179 oraz PN-EN 1125, które jasno definiują wymagania dotyczące tego typu produktu. System GC lock uzyskał certyfikaty stałości właściwości użytkowych wydane przez niemiecki instytutu MPA NRW na zgodność ze wspomnianymi normami. 

Wspomniał Pan o różnorodnych funkcjach drzwi, które muszą zostać zintegrowane dla zapewnienia ich odpowiedniej funkcjonalności. W jaki sposób system GC lock pomaga te funkcje spełnić ?

Drzwi oprócz swojej oczywistej funkcji zamknięcia przejścia muszą często spełniać dodatkowe wymagania. Kiedy mówimy o drzwiach ewakuacyjnych to oczywiste jest, że poprzez dobór odpowiednich zamków musimy je nie tylko zamknąć, ale przede wszystkim zapewnić bezpieczne otwarcie w celu ewakuacji, dodatkowo może się okazać, że te same drzwi wymagają np. automatycznego otwierania, zastosowania w nich kontroli dostępu a w przypadku kiedy mają współpracować z systemem oddymiania muszą się otworzyć do napowietrzania. Wszystko to wpływa na rodzaj okuć, które musimy zastosować. Dzięki zastosowaniu zamków GC lock w których wykorzystujemy zaawansowane rozwiązania do automatycznego odryglowania jak również połączeniu ich z systemem elektrozaczepów GEZE IQ eStrike, możemy spełnić wszystkie wspomniane wyżej funkcje nawet jeżeli muszą być połączone na jednych drzwiach. 

GC lock to rzeczywiście kompleksowe uzupełnienie oferty GEZE w tym zakresie. Cieszę, się że udało nam się zwrócić uwagę na tak szerokie funkcje jakie muszą obecnie pełnić drzwi, dziękuję za rozmowę.

Również dziękuję i mam nadzieję, że udało mi się trochę przybliżyć tematykę zamknięć ewakuacyjnych i zwrócić uwagę na to jak istotne i pełne niuansów jest to zagadnienie.