Wyposażenie okien w siłowniki elektryczne: wiedza i wskazówki

Kontrolowany dopływ świeżego powietrza, zoptymalizowany klimat w pomieszczeniu, większe bezpieczeństwo dzięki systemom odprowadzania dymu i ciepła: doposażenie okien w zautomatyzowane napędy okienne przynosi wiele korzyści dla budynku, eksploatacji budynku i użytkowników. Jednocześnie doposażenie jest stosunkowo nieskomplikowane i opłacalne.
Ekspert GEZE ds. wentylacji Dominik Landerer wyjaśnia zalety siłowników elektrycznych do okien i co należy wziąć pod uwagę podczas doposażenia.
 

Po pierwsze, dlaczego użytkownicy powinni doposażać budynki w automatyczne napędy okienne?

Slimdrive SL NT, Automatyczny system drzwi przesuwnych w ratuszu Wakefield Town Hall, Wielka Brytania

Istniejące budynki można dostosować do przyszłych potrzeb poprzez renowację i modernizację. © GEZE GmbH

Jeśli spojrzymy na cały cykl życia budynku, zdamy sobie sprawę, że okres użytkowania budynków jest coraz dłuższy. Istnieją ku temu powody ekonomiczne i środowiskowe, ponieważ coraz ważniejsza staje się kwestia zrównoważonego rozwoju. Aby dostosować istniejące budynki do przyszłych potrzeb, należy je zmodernizować lub nawet poddać renowacji. Nie tylko ustawa o ochronie klimatu, ale także inne środki prawne, takie jak ustawa o oszczędzaniu energii (EnEG) lub Europejski Zielony Ład, zawierają wymagania dotyczące jakości energetycznej budynków, a tym samym inicjują renowację budynków. Dlatego wiele należy zrobić w zakresie efektywności energetycznej. Nie zawsze musi to być całkowita renowacja fasady – w wielu przypadkach nieskomplikowane modernizacje, takie jak elektryczne napędy okienne, mogą przyczynić się do znacznej poprawy bilansu energetycznego budynku.
 

Jakie argumenty przemawiają za doposażeniem w napędy okienne?

Duży plus: istniejące okna zostały doposażone w siłowniki okienne – nowe okna nie są wymagane. Z tego powodu doposażenie – tj. rozszerzenie funkcjonalności poprzez modernizację okien – jest również stosunkowo proste pod względem finansowym. Przejście na okna z napędem mechanicznym oferuje zatem ogromną korzyść z czysto konstrukcyjnego punktu widzenia, ponieważ można ją zrealizować w opłacalny sposób. Korzystnie wpływa również na zrównoważony rozwój budynków i wspiera osiąganie wymogów i celów prawnych. Zautomatyzowane okna oferują również korzyści funkcjonalne.
 

A czy są też bardzo konkretne, praktyczne korzyści dla użytkowników i operatorów?

Oczywiście. W końcu po doposażeniu w siłowniki do okien poprawia się nie tylko komfort i użytkowanie okien, ale także wpływa to pozytywnie na czynniki ekologiczne i ekonomiczne. Jest to korzystne zarówno dla operatorów budynków, jak i ich użytkowników: 

  1. Komfort użytkownika: okna, które wcześniej nie mogły być otwierane lub były rzadko otwierane przez użytkownika, mogą być w ten sposób łatwiej zintegrowane z codziennym użytkowaniem, a tym samym mogą znacząco przyczynić się do wysokiego poziomu dobrego samopoczucia i komfortu w pomieszczeniu.
  2. Lepsza jakość powietrza w pomieszczeniu: zautomatyzowane systemy wentylacji umożliwiają precyzyjne monitorowanie temperatury, wilgotności i stężenia CO2 w pomieszczeniu. Regulacja klimatu pomieszczenia tworzy zoptymalizowany klimat w pomieszczeniu, w którym w tym samym czasie skutecznie redukowane są zanieczyszczenia, alergeny i CO2.
  3. Efektywność energetyczna: elektryczne okna mogą być sterowane za pomocą czujników w celu optymalizacji temperatury w pomieszczeniu: straty ciepła w zimie mogą być zminimalizowane, podczas gdy automatyczna wentylacja zapewnia klimatyzację budynku podczas chłodnych godzin nocnych w lecie. Pozwala to oszczędzać zasoby i wydatki finansowe.  
  4. Ochrona przeciwpożarowa: zintegrowane lub usieciowione funkcje, takie jak sterowanie systemem odprowadzania dymu i ciepła, zwiększają bezpieczeństwo ludzi i budynków. Okna nie tylko zapewniają dopływ świeżego powietrza, ale również bezpieczeństwo w zakresie usuwania dymu i ciepła w przypadku zagrożenia.
  5. Zwiększenie wartości nieruchomości: doposażenie w zautomatyzowane okna zwiększa komfort życia i sprzyja efektywności energetycznej budynku. Oba czynniki zapewniają wzrost wartości nieruchomości.
    Użytkownicy budynku czują się ogólnie bardziej komfortowo, gdy klimat w pomieszczeniu, jakość powietrza i temperatura są odpowiednie – i nie muszą dbać o to ręcznie. 
     

Aby uczynić to jeszcze bardziej namacalnym: jak takie doposażenie wygląda w praktyce?

Slimchain

Siłowniki łańcuchowe Slimchain dla zwiększenia bezpieczeństwa i efektywności energetycznej. © Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH

Szkoły są tego dobrym przykładem, ponieważ wiele osób pamięta z dzieciństwa duszne budynki szkolne wymagające renowacji. Przed wymianą całej fasady bardziej praktyczne i opłacalne jest doposażenie okien. 

Czujniki CO2 monitorują powietrze w pomieszczeniu i w razie potrzeby aktywują naturalny system wentylacji: elektryczne napędy okienne otwierają uchylne lub rozwierne okna, umożliwiając napływ świeżego powietrza i rozprowadzenie go po całym pomieszczeniu za pomocą efektu tłoka.
Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieci, krawędzie zamykające są monitorowane za pomocą czujnika laserowego, takiego jak GC 342. Moduł bezpieczeństwa IQ box Safety zatrzymuje ruch okna lub odwraca ruch, gdy tylko obcy obiekt zostanie wykryty na krawędziach zamykających.
Nowy naturalny system wentylacji pozwala na optymalizację powietrza w pomieszczeniu, nauczyciele nie są już odpowiedzialni za zapewnienie regularnego dopływu świeżego powietrza, a bezpieczeństwo dzieci i personelu jest zagwarantowane.
Kolejna zaleta: systemy okienne mogą być zintegrowane z techniką sterowania budynkiem, a zatem mogą być również wykorzystywane, na przykład, do wychładzania nocą, porannego oczyszczania świeżego powietrza lub bezpiecznego zamykania po godzinach pracy. 
 

Infografika Slimchain

Wentylacja grawitacyjna z wykorzystaniem siłownika łańcuchowego Slimchain jest niezawodną alternatywą dla ręcznej wentylacji okien. Ma ona więcej zalet również w porównaniu z instalacjami wentylacyjnymi. © GEZE GmbH

Na ile przyszłościowe jest takie doposażenie?

Bardzo. Zrównoważony rozwój i zasobooszczędna eksploatacja budynku to przyszłość. Ponadto, pewien stopień automatyzacji sprawia, że budynek jest bardziej elastyczny, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę jego przyszłą przebudowę. Na przykład, gdy mieszkania powstają z dawnych pomieszczeń biurowych. Im łatwiej można zmienić sposób użytkowania, tym bardziej prawdopodobne jest, że budynek będzie używany dłużej. Napędy okienne są znacznie łatwiejsze do doposażenia niż mechaniczna kontrola klimatu pomieszczeń. Ślad węglowy jest również znacznie niższy niż w przypadku montażu instalacji klimatyzacji, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę zużycie w całym cyklu życia – konserwację, przebudowę i optymalizację istniejących budynków.
 

Skąd użytkownik budynku lub projektant ma wiedzieć, czy warto inwestować w automatyczne napędy okienne?

Inwestycja w zautomatyzowaną wentylację grawitacyjną z elektrycznymi napędami okiennymi zwykle zwraca się już po kilku latach użytkowania, a podwójnie w przypadku doposażenia w tę technologię istniejących okien. Zwrot z inwestycji (ROI) można nawet wykorzystać do obliczenia, jak szybko zwracają się poniesione koszty i kiedy inwestycja jest opłacalna: polega to na skompensowaniu stosunkowo korzystnych kosztów inwestycji z oczekiwanymi rocznymi oszczędnościami. Pozwala to stosunkowo precyzyjnie oszacować z wyprzedzeniem, jak szybko zwróci się koszt instalacji zautomatyzowanych okien, w zależności od zastosowania. 

 

W jaki sposób obsługiwane i sterowane są napędy okienne?

Nikt nie musi obawiać się skomplikowanej obsługi. Ogólnie rzecz biorąc, napędy okienne mogą być sterowane za pomocą lokalnych przycisków, pilotów, aplikacji lub nawet centralnych systemów automatyzacji budynku, takich jak myGEZE Control. Sposób obsługi i sterowania oknami w poszczególnych przypadkach zależy od różnych parametrów:

  • Czy okna są sterowane indywidualnie czy grupowo?
  • Czy okna powinny być sterowane ręcznie czy autonomicznie przez system techniki sterowania budynkiem?
  • Czy wysterowanie jest zautomatyzowane w zależności od czasu/temperatury/pogody/klimatu w pomieszczeniu?
  • Czy wymagane jest szczególnie bezpieczne zamykanie, na przykład w szkołach?

Dużą zaletą zautomatyzowanych okien jest możliwość łatwego otwierania i zamykania nawet trudno dostępnych okien. 
 

Czy wszędzie możliwe jest doposażenie w napędy okienne?

Ważne jest, aby użytkownicy budynków zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa i przepisami. Okna z siłownikiem są sklasyfikowane jako maszyny zgodnie z Dyrektywą Maszynową 2006/42/WE i muszą zostać poddane ocenie oraz, w razie potrzeby, odpowiednio zabezpieczone. Klasa ochrony zautomatyzowanych okien jest obliczana w zależności od rodzaju montażu, wykorzystania pomieszczenia i wysterowania, przy czym klasa ochrony 0 nie wymaga żadnych dodatkowych środków ochrony, podczas gdy najwyższa klasa ochrony 4 stawia wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa.

Dowiedz się więcej o klasach ochrony i uzyskaj wskazówki dotyczące zabezpieczenia okien
 

Jak sprawdzić, który napęd okienny GEZE jest właściwy?

Zasadniczo napędy okienne składają się z napędu, zasilacza i stanowiska obsługi. W zależności od tego, jakie dodatkowe funkcje są pożądane lub wymagane, napęd okienny można rozszerzyć: ma przykład, dodatkowe zabezpieczenia i zintegrowane technologie czujnikowe mogą wykluczyć zaciśnięcie palców. Nasze specjalnie opracowane oprogramowanie GEZE WinCalc ułatwi dobór odpowiedniego napędu okiennego. Wykonuje on wszystkie skomplikowane obliczenia związane z projektowaniem systemu – niezależnie od tego, czy chodzi o okna wentylacyjne, okna do usuwania dymu i ciepła czy urządzenia do grawitacyjnego odprowadzania dymu i ciepła. Zapewnia to zgodność napędu okiennego z odpowiednim typem i rozmiarem okna. 

Znajdź odpowiedni napęd okienny
 

Raporty referencyjne na temat wentylacji