Drzwi karuzelowe mogą poprawić efektywność energetyczną budynków
Około jednej trzeciej zużycia energii w Niemczech wynika z budynku. Przy tym właśnie w tym sektorze istnieją liczne potencjały oszczędzania energii, które użytkownicy budynku powinni wykorzystać. Dzięki temu drzwi karuzelowe mogą zmniejszyć zapotrzebowanie na energię przy ogrzewaniu i chłodzeniu budynku. Zmniejsza to koszty energii i poprawia bilans CO2. W rozmowie ekspert Thomas Lehnert wyjaśnia, gdzie są potencjały oszczędności energii, jakie funkcje pełnią drzwi karuzelowe w obszarach wejścia oraz dlaczego nowe Revo.PRIME firmy GEZE zachwycają nie tylko wyglądem, ale również pod względem zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej.
Ekspert od drzwi karuzelowych GEZE, Thomas Lehnert. © GEZE GmbH
Ceny energii są wysokie jak nigdy, odbiorcy muszą coraz głębiej sięgać do kieszeni, płacąc za prąd i gaz. Jednocześnie użytkownicy budynku znajdują się pod presją ze względu na wyzwania transformacji energetycznej. Dzięki zastosowaniu drzwi karuzelowych można oszczędzać energię w obszarach wejścia. Na czym dokładnie polegają zalety względem innych rozwiązań do wejścia?
Thomas Lehnert: Zalety drzwi karuzelowych polegają na tym, że hamują one ciąg powietrza, a jednocześnie umożliwiają ciągłe przechodzenie ludzi. Szczotki skrzydeł rozwiernych cały czas jednak stykają się ze ścianami bębna drzwi. Drzwi rozwierane są więc „zawsze otwarte, zawsze zamknięte”. Zimny lub ciepły przeciąg pozostaje na zewnątrz, a klimatyzowane powietrze w środku. Wewnętrzne obliczenia wykazały, że drzwi karuzelowe mogą zmniejszyć utratę energii podczas użytkowania w obszarze zewnętrznym o około 40 procent. Redukuje to koszty dla użytkowników i znacznie poprawia klimat w pomieszczeniu w obszarze wejścia, przede wszystkich przy dużym przepływie osób. Z kolei w przypadku drzwi przesuwnych przy dużej liczbie odwiedzających energia stale uciekałaby przez otwarte drzwi.
Właśnie przy wejściu przeciąg może być często nieprzyjemny. Obszary wejścia pełnią przy tym ważną funkcję w budynkach. Jaką rolę odgrywają przy tym drzwi karuzelowe?
Thomas Lehnert: Główną potrzebą klienta jest reprezentatywny obszar wejścia z maksymalną przejrzystością. Jest to ważny aspekt dla właścicieli, użytkowników i architektów. Obszar wejścia jest bowiem zawsze również wizytówką budynku. Drzwi karuzelowe znacznie zmniejszają działanie przeciągu, hałasu i brudu. Dzięki temu powstaje obszar wejścia o przyjemnym klimacie – do wykorzystania jako pełnowartościowa powierzchnia użytkowa, np. jako recepcja lub foyer. Ten wyraźny podział przestrzenny między obszarem wewnętrznym i zewnętrznym sprawia, że stosowanie drzwi karuzelowych jest jeszcze bardziej interesujące.
Główną potrzebą klienta jest reprezentatywny obszar wejścia z maksymalną przejrzystością. Tutaj wyróżniają się nasze nowe drzwi karuzelowe Revo.PRIME o wysokości pierścienia sufitowego zaledwie 75 mm i z wąskim na 60 mm systemem profili.
Thomas Lehnert, Business Solutions Manager w GEZERevo.PRIME to wprowadzane na rynek przez GEZE nowe drzwi karuzelowe, które wyróżniają się nie tylko optycznie, lecz uwzględniają również kwestię zrównoważonego rozwoju. Co jest nowego w tych drzwiach?
Thomas Lehnert: Naszym celem było stworzenie produktu, który optycznie pozwala na maksymalną swobodę, a jednocześnie dzięki nowym technologiom realizuje życzenie zrównoważonego rozwoju i komfortu. Cechą wyróżniająca Revo.PRIME jest bardzo niska wysokość pierścienia sufitowego – zaledwie 75 mm. Jest to najniższa wysokość pierścienia sufitowego do automatycznych drzwi karuzelowych na rynku – przy maksymalnej średnicy 3,80 m. Dzięki temu system może być stosowany również w bardzo wąskich miejscach, wpisując się idealnie swoim subtelnym wyglądem w architekturę budynku. Mają przy tym bardzo wysoki moment obrotowy wynoszący maksymalnie 1000 nm. Daje to większą moc poruszania większych drzwi, a przy tym zwiększenia komfortu przechodzenia.
WIĘCEJ O NOWYCH DRZWIACH GEZE REVO.PRIMEOptymalne do większych drzwi i większego komfortu przechodzenia: nowe drzwi Revo.PRIME o niewielkiej wysokości pierścienia sufitowego zaledwie 75 mm.
Czy większa moc oznacza też większe zużycie energii?
Thomas Lehnert: Wręcz przeciwnie. Revo.PRIME przy zwiększonej mocy potrzebują 30 procent mniej prądu niż poprzedni model TSA 325 NT. Konkretnie nowy bezszczotkowy silnik prądu stałego potrzebuje tylko 128 W. Z taką wydajnością można również oszczędzać koszty energii.
Czy może Pan jeszcze nieco przybliżyć stosowaną technologię?
Thomas Lehnert: Być może ktoś zna silnik bezszczotkowy z narzędzi akumulatorowych i innego profesjonalnego sprzętu. Wykorzystaliśmy tę technologię do stworzenia większego komfortu przechodzenia. Te drzwi dzięki temu wymagają również znacznie mniejszej konserwacji. Pomyśleliśmy również o instalatorach i poprawiliśmy bezpieczeństwo elektryczne. Od określonego punktu przekazywania w suficie mamy teraz 42 V zamiast 230 V. Wszystkie komponenty napędu są wyposażone w połączenia wtykowe, co znacznie ułatwia montaż, uruchomienie i konserwację. Innymi słowy: możemy tutaj faktycznie mówić o „Plug&Play”.
Naszym celem było stworzenie produktu, który optycznie pozwala na maksymalną swobodę, a jednocześnie dzięki nowym technologiom realizuje życzenie zrównoważonego rozwoju i komfortu.
Thomas Lehnert, Business Solutions Manager w GEZEW jakim wyposażeniu się one znajdą?
Thomas Lehnert: Revo.PRIME mogą stanowić taki sam zakres wyposażenia jak dotychczas. Oprócz wyróżniających się cech projektowych instalacji całoszklanej mamy w asortymencie również warianty Break-Out i RC2. Drzwi mogą być użytkowane ręcznie lub w pełni automatycznie. Oczywiście możemy również uwzględnić indywidualne życzenia klienta. Pod względem doboru kolorów oraz materiałów produkujemy drzwi pasujące do obiektu. Mogą być one również planowane do wszystkich typów budynków i fasad.
W kwestii planowania: W jaki sposób można odpowiednio wcześnie zintegrować drzwi karuzelowe w modele budynku?
Thomas Lehnert: Również w przypadku Revo.PRIME można stosować cyfrowe narzędzie do planowania. Do wprowadzenia na rynek architekci i planiści mają do dyspozycji odpowiednie modele BIM. W BIM wszystkie dane budowli są modelowane cyfrowo, łączone i rejestrowane. W dalszym planowaniu szczegółowym wspomagamy ponadto naszych klientów szeroką siecią specjalistów i doradców obiektowych w sposób cyfrowy i osobiście na miejscu.
Panie Lehnert, serdecznie dziękujemy za rozmowę!
Porady specjalistów od drzwi karuzelowych
Na co należy ogólnie zwracać uwagę podczas montażu drzwi karuzelowych (KDT):
- Wyjaśnić umieszczenie drzwi karuzelowych, czyli kwestie takie jak: Czy drzwi są właściwie umieszczone w ciągach pieszych budynku? Czy drzwi mają się obracać w fasadzie? Czy ewentualnie lepszym pomysłem byłoby wsunięcie drzwi bardziej w budynek?
- Należy wcześniej zapoznać się z innym elementami wspólnymi drzwi karuzelowych z budynkiem oraz wyjaśnić, kto jest za co odpowiedzialny, na przykład za przyłącza do fasady, podłączenie / połączenie do budynku, z dachem itd.
- Wyjaśnić przygotowanie okablowania, czyli jak poprowadzone zostaną kable do drzwi karuzelowych oraz gdzie umieszczony zostanie programator do drzwi.
Na co należy zwracać uwagę, aby podczas planowania i eksploatacji oszczędzać energię:
- Dostosować średnicę i wysokość przejścia do przewidzianego wykorzystania drzwi karuzelowych.
- Zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie drzwi karuzelowych, tzn. drzwi zatrzymują się bezpośrednio po przejściu (bez długiego czasu dobiegu)
- Korzystać z zamknięcia nocnego na drzwiach karuzelowych (nocą, w weekend itd.)
- Regularnie czyścić matę podłogową drzwi karuzelowych
- Zalecamy oczywiście regularną konserwację drzwi karuzelowych