Ochrona przeciwpożarowa w katedrze w Magdeburgu – dzięki bezprzewodowym rozwiązaniom GEZE dla mechanizmów podtrzymania położenia otwarcia
Imponująca katedra w Magdeburgu jest ważnym punktem w mieście i popularnym miejscem odwiedzin turystów z całego świata. W budynku, który jest tak ważny pod względem historycznym, kompleksowe podejście musi obejmować nowoczesny komfort dostępu, ochronę przeciwpożarową i ochronę zabytku. Uwzględnienie tych czynników w istniejących strukturach podlegających ochronie dziedzictwa kulturowego jest prawdziwym wyzwaniem. Mechanizmy podtrzymania położenia otwarcia, zdalne rozszerzenie systemu oraz radiowe czujki dymu stanowią idealnie rozwiązanie.
Ochrona przeciwpożarowa w magdeburskiej katedrze
Nowoczesne środki ochrony przeciwpożarowej i ochrona zabytków w historycznym budynku
Tragiczny w skutkach pożar Notre Dame pokazał, że nowoczesna ochrona przeciwpożarowa jest niezwykle ważna w tak cennym z historycznego punktu widzenia i często odwiedzanym budynku, jak katedra w Magdeburgu. Jednocześnie prace budowlane na obiektach zabytkowych muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony zabytków w przypadku wykorzystywania drzwi przeciwpożarowych do tworzenia stref pożarowych i instalacji dodatkowych czujników dymu. Co więcej, w architekturę i strukturę chronionych obiektów zabytkowych należy ingerować w jak najmniejszym stopniu.
Modernizacja i ochrona przeciwpożarowa na zlecenie Fundacji Katedr i Zamków w Saksonii-Anhalt (Stiftung Dome und Schlösser in Sachsen-Anhalt) zostały zaplanowane przez firmę Sußmann + Sußmann AR Magdeburg i wykonane przez firmę Tischlerei Wagner, podczas gdy mechanizmy podtrzymania położenia otwarcia zostały zamontowane i zatwierdzone przez firmę Kötter & Siefker Bernburg.
Modyfikując istniejące budynki, trudno jest uwzględnić wszystko, zwłaszcza gdy stare plany nie przedstawiają wszystkich szczegółów. Sufity i ściany zabytkowej katedry musiały pozostać nietknięte. Rozwiązania bezprzewodowe były potrzebne, aby zaoszczędzić na pracy i kosztach. Ponadto należało unikać alternatywnych, niezatwierdzonych rozwiązań rozbudowy. Bezpieczny, certyfikowany i kompletny system GEZE pozwolił wyróżnić się w tym projekcie.
David Jungbluth, oficjalny ekspert i kierownik oddziału w Kötter & Siefker BerneburgWyzwanie związane z katedrą: wysokie sufity wymagają dodatkowych czujników sufitowych
Tak zwana Sala Stolarzy i Kamieniarzy, która od dawna służyła jako magazyn części i drobnych prac restauratorskich (węgarki, posągi, obszary sztukaterii, filary itp.), w przyszłości ma zostać przekształcona w przestrzeń przeznaczoną na wystawy i wydarzenia. Duża liczba odwiedzających, korzystających z tej przestrzeni, wymaga możliwości podtrzymania położenia otwarcia drzwi. Ponieważ Sala Stolarzy jest również zaplanowana jako oddzielna strefa pożarowa, drzwi przeciwpożarowe muszą zamykać się automatycznie w przypadku alarmu.
Ze względu na ekstremalnie wysokie sufity, wymagane są tutaj dwie dodatkowe czujki sufitowe. Kable musiałyby być ukryte w połączeniach stykowych szyny, co oznaczałoby dodatkowe koszty w obszarze połączeń, jak również pewne prace związane z dłutowaniem i cięciem. Kwestie ochrony zabytków wymagałyby złożonych i czasochłonnych zatwierdzeń prawnych i regulacyjnych.
Bardzo dobrze znam katedrę w Magdeburgu i jej zabytkową konstrukcję – zajmuję się oprowadzaniem po katedrze. Podczas gdy drewniane drzwi przeciwpożarowe Schörghuber dobrze komponują się z otoczeniem wizualnym, elementy techniczne takie jak samozamykacze i czujki dymowe stanowią wyzwanie. Dyskretne systemy mechanizmy podtrzymania położenia otwarcia GEZE z modułami radiowymi w połączeniu z radiowymi czujkami sufitowymi stanowią idealne rozwiązanie, ponieważ nie są potrzebne połączenia kablowe między czujkami montowanymi w nadprożach i w suficie.
Wagner, mistrz stolarskiZdalne rozszerzenie mechanizmu podtrzymania położenia otwarcia GEZE miało jeszcze dwie inne istotne zalety cenowe:
– czynnik kosztowy: eliminuje koszt układania kabli
– czynnik czasu: skraca czas instalacji
Przejdź do Wireless KIT GC 170Mechanizmy podtrzymania położenia otwarcia w chórze zapewniają cichy dostęp i ochronę przeciwpożarową.
Dobrym przykładem współdziałania łatwości użytkowania z nowoczesnymi środkami ochrony przeciwpożarowej jest dostęp do chóru, na który można wejść przez dwoje drzwi. Jedna strona służy jako wejście, druga jako wyjście – co eliminuje zamęt, gdy chór kościelny przychodzi i odchodzi. Ze względu na dużą liczbę wejść i wyjść w określonych porach ważne jest, aby drzwi zamykały się cicho i w razie potrzeby mogły pozostać otwarte – nie należy przecież zakłócać powagi ceremonii zatrzaskiwaniem drzwi.
Jednocześnie mechanizmy podtrzymania położenia otwarcia muszą automatycznie zamykać drzwi przeciwpożarowe w przypadku pożaru, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się dymu i płomieni. Szczególnie ważne było stworzenie nowych zamknięć ognioszczelnych w chórze, ponieważ wcześniej stosowano tu tylko zwykłe drzwi. Nie istniały żadne zamknięcia przeciwpożarowe ani inne środki ochrony przeciwpożarowej, poza systemami sygnalizacji pożaru.
Dwie pary nowych drewnianych drzwi przeciwpożarowych zostały wyprodukowane przez Tischlerei Wagner z Körbelitz w Niemczech. Samozamykacze GEZE TS 5000 R z szyną ślizgową, wyposażone w elektryczny mechanizm podtrzymania położenia otwarcia z regulowaną siłą zamykania oraz zintegrowaną funkcją tłumienia otwierania, zapewniają ciche zamykanie i w razie potrzeby utrzymanie drzwi w pozycji otwartej. Centrala z wyłącznikiem dymowym zintegrowana w mechanizmie podtrzymania położenia otwarcia, umożliwia samoczynne zamknięcie się drzwi w przypadku pożaru.
Zasoby budynku
Zabytkowy obiekt i atrakcja turystyczna – katedra w Magdeburgu
Imponująca katedra w Magdeburgu jest symbolem miasta. © Stefan Dauth / GEZE GmbH
Oficjalnie katedra św. Katarzyny i św. Maurycego, katedra magdeburska uważana jest za pierwszą katedrę w Niemczech, która została zaprojektowana w całości w stylu gotyckim.
Poprzedni kościół w tym miejscu miał znaczenie ogólnokrajowe jako miejsce pochówku świętego cesarza rzymskiego – Ottona Wielkiego. Pierwotna katedra została zniszczona przez pożar w 1207 roku. Kompleksowa budowa gotyckiej katedry rozpoczęła się w 1209 roku, a poświęcenie miało miejsce w 1363 roku.
Kunsztowna budowa kościoła trwała ponad 300 lat. W 1520 r. ukończono dwie okazałe wieże kościelne – wieżę północną i jej platformę zewnętrzną można zobaczyć w ramach zwiedzania z przewodnikiem.
Liczba zwiedzających pokazuje, jak ważna jest dziś ta zabytkowa budowla: oprócz wiernych uczestniczących w nabożeństwach w obecnej parafii protestanckiej, każdego roku ten imponujący gotycki budynek odwiedza ponad 100 000 turystów.
Wszystkie produkty GEZE w katedrze w Magdeburgu w skrócie
- Mechanizmy podtrzymania położenia otwarcia z dopasowanymi urządzeniami podtrzymującymi otwarcie TS 5000 R i R-ISM.
- Moduły radiowe do podłączania bezprzewodowych komponentów do mechanizmu podtrzymania położenia otwarcia GEZE GC 171
- Radiowa czujka dymu GC 172 do bezprzewodowego połączenia z modułem radiowym GC 171