Nowoczesna ochrona zabytków: 5-gwiazdkowy hotel Richer de Belleval
W centrum położonego na południu Francji miasta Montpellier znajduje się luksusowy 5-gwiazdkowy hotel-restauracja Richer de Belleval. Budynek, którego początki sięgają XVII wieku, od 2015 roku jest objęty ochroną zabytków. Hotel został kompleksowo odrestaurowany, z uwzględnieniem restrykcyjnych przepisów we Francji dotyczących prac na obiektach objętych ochroną zabytków. Powstał okazały budynek, w którym oprócz hotelu mieści się także ekskluzywna restauracja oraz fundacja sztuki współczesnej. W Richer de Belleval nowoczesny komfort i historyczna aura łączą się ze sobą – między innymi dzięki inteligentnym systemom drzwiowym GEZE.
Richer de Belleval: elementy historyczne przeżywają renesans
Recepcja i restauracja w 5-gwiazdkowym hotelu Richer de Belleval. © Samuel Duplaix / GEZE GmbH
Budynek Relais-et-Châteaux został powierzony jednemu z największych specjalistów, paryskiemu architektowi Philippe'owi Prostowi, który w centrum procesu odnawiania stawia dziedzictwo historyczne. Na szczególną uwagę zasługują prace na wewnętrznym dziedzińcu ze szklanym dachem, który spoczywa na czterech kolumnach i wydaje się unosić w powietrzu. Projektant wnętrz Christian Collot urządził 15 pokoi i 5 apartamentów w stylu „à la française”, z pudrowymi odcieniami i jedwabistymi materiałami, w harmonii z oryginalnymi elementami. Kominek, freski i elementy drewniane zostały starannie odrestaurowane przez Atelier de Ricou, które specjalizuje się w tworzeniu malowanych dekoracji oraz restauracji obrazów i rzeźb do historycznych monumentów.
Strefa wejściowa bez barier z bezdotykowymi elektrozaczepami
Ogólnodostępna i bezdotykowa strefa wejściowa jest wyposażona w czujnik dualny GC 363. © Samuel Duplaix / GEZE GmbH
Strefa wejściowa jest najczęściej odwiedzanym miejscem w hotelu. Automatycznie otwierane drzwi witają wszystkich gości komfortem. Podczas renowacji uwzględniono wejście bez barier zgodnie z koncepcją modernizacji integracyjnej. Czujnik dualny GC 363 steruje otwieraniem skrzydeł drzwi bez użycia siły i bez dotykania. Goście mogą więc cieszyć się płynnym i bezpiecznym przejściem oraz spokojnie wchodzić i wychodzić. Ponadto czujnik dualny wyróżnia się dużym obszarem detekcji i rozpoznawaniem kierunku ruchu: osoby przechodzące równolegle do obszaru drzwi są maskowane. Przyczynia się to do zaoszczędzenia energii w systemie drzwiowym i zapobiega niepotrzebnemu zamieszaniu z powodu zbyt często otwierających się i zamykających drzwi.
Czujnik dualny GC 363 w skrócie
- radarowy czujnik ruchu z kurtyną świetlną na podczerwień i trzecim rozpoznawaniem obecności
- maskuje ruch poprzeczny dzięki rozpoznawaniu kierunku ruchu
- duży obszar detekcji, który działa niezawodnie nawet w trudnych warunkach podłogowych
- odpowiedni do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych
- niewielki wysiłek związany z montażem
- możliwość ustawiania za pomocą pilota
Recepcja i strefa powitania wyposażone w ECdrive T2. © Samuel Duplaix / GEZE GmbH
Wzornictwo spotyka się z funkcjonalnością: estetyczny komfort dzięki drzwiom przesuwnym GEZE
Już w strefie powitania przenikają się wpływy historyczne i współczesne. Do recepcji prowadzi dwoje automatycznych drzwi przesuwnych. Drzwi z napędem GEZE ECdrive T2 są dyskretne i wydajne, doskonale komponują się z architekturą wnętrza hotelu. Skrzydła drzwi wpuszczone są bezpośrednio w kamienną ścianę, dzięki czemu znikają w ścianach niemal bezgłośnie i w pełni automatycznie podczas przesuwania, oszczędzając miejsce w bardzo estetyczny sposób. Dzięki temu już smukła konstrukcja ECdrive T2 jest dyskretnie zintegrowana z koncepcją wzornictwa. System drzwi przesuwnych jest również idealny dla drzwi o dużym natężeniu ruchu pieszych, co często zdarza się w branży hotelarskiej i gastronomicznej. W połączeniu z systemem profili GCprofile Therm dodatkowo optymalizuje się efektywność energetyczna.
Więcej o naszych rozwiązaniach branżowych dla hoteli i gastronomii
Higieniczne i praktyczne zarazem: drzwi przesuwne do kuchni obsługiwane są za pomocą przełącznika nożnego. © Samuel Duplaix / GEZE GmbH
Pragmatyczny i piękny: przełącznik nożny do drzwi kuchennych
Obszar kuchni pokazuje, że pragmatyczne wymagania można pogodzić z szacunkiem dla zabytkowych budynków. Szczególnie w zakresie higieny żywności w branży hotelarskiej i gastronomicznej obowiązują restrykcyjne wytyczne. Zastosowane w hotelu Richer de Belleval rozwiązanie drzwiowe umożliwiające wejście do strefy kuchennej wspiera realizację działań w zakresie higieny. Drzwi przesuwne do kuchni, które podobnie jak strefa wejściowa zostały wyposażone w napęd GEZE ECdrive T2, są obsługiwane za pomocą przełącznika nożnego: higieniczne polecenie bez kontaktu z ręką i bardzo praktyczne przy przenoszeniu naczyń, tac i dań. Personel może szybko i swobodnie przemieszczać się pomiędzy restauracją i kuchnią. Higiena w przejściu między kuchnią a serwisem pozostaje gwarantowana. Napęd do drzwi przesuwnych ECdrive T2 oferuje również korzyści dla użytkownika: samoczyszczący się wózek rolkowy wyróżnia się niewielkimi wymaganiami w zakresie konserwacji. Wybór wysokiej jakości materiałów zapewnia płynną i cichą pracę drzwi.
Napęd do drzwi przesuwnych ECdrive T2 w skrócie
- smukła pokrywa o wysokości 100 mm zapewniająca więcej możliwości projektowania
- możliwość połączenia sieciowego z GEZE Cockpit
- wstępnie nawiercona szyna jezdna i otwory podłużne umożliwiają sprawny montaż
- prowadnica podłogowa do odprowadzania wody opadowej
- układanie kabli dzięki zintegrowanym prowadnicom kablowym
- możliwość integracji z automatyką budynku
- samodzielne rozpoznawanie błędów i protokołowanie
- zintegrowany akumulator umożliwiający otwarcie awaryjne w razie awarii zasilania
- mniejsze wymogi w zakresie konserwacji dzięki samoczyszczącemu się wózkowi rolkowemu
Drogi ewakuacyjne i ratunkowe są wyposażone w elektromechaniczne samozamykacze GEZE Boxer. © Samuel Duplaix / GEZE GmbH
Komfort i ochrona przeciwpożarowa z GEZE Boxer
W korytarzach elektromechaniczne samozamykacze GEZE Boxer utrzymują wejścia w stanie otwartym i zapewniają szerokie oraz wygodne przejścia – nawet z walizkami i nieporęcznym bagażem. W przypadku pożaru system automatycznie zamyka wejścia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia i dymu. Jako zintegrowany samozamykacz jest całkowicie wpuszczony w skrzydło drzwi i niewidoczny z zewnątrz – idealny dla budynków o wysokich wymaganiach estetycznych, takich jak hotel Richer de Belleval.
Zintegrowany samozamykacz Boxer w skrócie:
- samozamykacz wpuszczony w skrzydło drzwi i ościeżnicę, spełniający najwyższe wymagania w zakresie wzornictwa
- energicznie otwarte drzwi wyhamowują dzięki zintegrowanemu tłumieniu otwierania
- hydrauliczna regulacja końcowej fazy zamykania
- prędkość zamykania regulowana indywidualnie
- drzwi przeciwpożarowe i dymoszczelne (wymagane świadectwo kwalifikacji z drzwiami)
- możliwość stosowania na drzwiach prawych i lewych bez konieczności przestawiania
dostosowanie budynków objętych ochroną zabytków do przyszłości – trud się opłaci!
Wytworny hotel Richer de Belleval jest doskonałym przykładem tego, jak ambitne projekty, połączone z wolą i pasją inwestorów, rzemieślników i wyspecjalizowanych branżystów, mogą utrzymać przy życiu historyczne dziedzictwo.
Czy chcieliby Państwo skorzystać z doradztwa? Nasi eksperci chętnie udzielą Państwu wsparcia w tematach związanych z renowacją budynków lub przezbrojeniem i modernizacją.