System drzwi przesuwnych GEZE otwiera drogę do prehistorycznych malowideł naskalnych
Dzięki ponad 2000 artystycznych przedstawień zwierząt, „Lascaux grotto” – odkryta po raz pierwszy w 1940 roku w departamencie Dordogne we Francji – jest jednym z najbardziej imponujących świadectw prehistorycznej historii świata. Firma GEZE zaangażowała się w trzecią, a obecnie najbardziej skomplikowaną replikę jaskini, która zapewnia zwiedzającym z całego świata realistyczne wrażenie unikalnych obrazów.
Odkryta przypadkiem w 1940 r.: najstarsze dzieła sztuki ludzkości
Malowidła naskalne w oryginalnej jaskini Lascaux są datowane na co najmniej 17 000 lat p.n.e. i uważane są za jedno z najstarszych świadectw sztuki w historii ludzkości. Zostały odkryte przypadkiem w 1940 roku przez czterech chłopców, którzy wędrowali po lesie w pobliżu miasta Montignac – co wywołało prawdziwą sensację. Najlepiej zachowane dotąd prehistoryczne malowidła w Europie cechuje duża różnorodność oraz różne etapy realizacji. Obejmują one 2000 elementów malowanych lub wyrytych, z których prawie wszystkie przedstawiają zwierzęta. W 1979 roku jaskinia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Repliki zgodne z oryginałem pozwalają na zachowanie naskalnych malowideł
Szklana fasada Międzynarodowego Centrum Sztuki Jaskiniowej © Jean-Luc Kokel / GEZE GmbH
Od 1948 roku jaskinię odwiedziło wiele tysięcy zwiedzających, którzy mogli podziwiać byki, tury, żubry, bawoły, dzikie konie, jelenie i niedźwiedzie namalowane lub wyryte w reliefie skalnym z efektem trójwymiarowym. Sztuka prehistoryczna zaczęła doznawać zniszczeń, dlatego też jaskinia została zamknięta dla zwiedzających w 1963 roku.
Po dwóch udanych replikach legendarnej „Lascaux grotto”, u stóp wzgórza, w jego zagłębieniu, powstała trzecia i najbardziej udana replika, której nadano oficjalną nazwę „Centre International d'Art Pariétal – Lascaux IV” („Międzynarodowe Centrum Sztuki Jaskiniowej”). Trzecia replika była konieczna, ponieważ dwie pierwsze repliki osiągnęły swój limit ze względu na stale rosnącą liczbę odwiedzających.
Fakty i liczby
- 8500 m² całkowitej powierzchni
- 900 m² ścian repliki jaskini
- Ponad 2000 malowideł, które wiernie oddają oryginały
- Wiek oryginalnych malowideł: co najmniej 19 000 lat
- Całkowity koszt: prawie 60 milionów euro
Architektura jaskiniowa z nowoczesną techniką budynku
„Lascaux IV” stanowi wierną replikę oryginału. 150-metrowy budynek o zaostrzonych krawędziach, z jednostronną fasadą boczną i przeszklonym dachem, został wkomponowany w teren wzgórza, odzwierciedlając trasę pomiędzy leśnymi wzgórzami a doliną. Obejmuje podziemny kompleks komnat i tuneli – replikę jaskini, która jest wierna oryginałowi, z 900 metrami kwadratowymi ścian jaskini.
Jaskinia, która zwróciła na siebie uwagę całego świata, została zaprojektowana przez zespół architektów z norweskiej firmy Snøhetta, wraz z około 40 artystami i 150 innymi organizacjami – wszyscy wykorzystali najnowocześniejsze techniki budowlane i muzealne. Projektem kierowali eksperci z firmy VPEAS z Bordeaux, zajmującej się doradztwem budowlanym i zarządzaniem projektami. Wybór elementów konstrukcyjnych – w tym z decyzji o zastosowaniu techniki drzwiowej przez GEZE – wynikał z ich fachowej wiedzy i wieloletniego doświadczenia w budowie obiektów muzealnych.
GEZE jest jedną z niewielu firm oferujących drzwi wielofunkcyjne, które spełniają kryteria projektowe architektów oraz wymogi bezpieczeństwa.
Xavier Favand, ekspert budowlany z wiodącej firmy doradczej VPEAS„Portfolio projektów GEZE zawiera doskonałe rozwiązania dla tego wyjątkowego obiektu. Systemy drzwi automatycznych i samozamykaczy GEZE łączą w sobie funkcjonalność i minimalistyczną estetykę, które są potrzebne w najważniejszych obiektach architektonicznych. GEZE jest jedną z niewielu firm oferujących drzwi wielofunkcyjne, które spełniają kryteria projektowe architektów oraz wymogi bezpieczeństwa”, mówi Xavier Favand, ekspert budowlany z wiodącej firmy doradczej VPEAS.
Systemy drzwi przesuwnych GEZE prowadzą odwiedzających
Technika drzwi GEZE w Międzynarodowym Centrum Sztuki Jaskiniowej © Jean-Luc Kokel / GEZE GmbH
Drzwi zewnętrzne do dwóch przestronnych wiatrołapów składają się z dwóch automatycznych systemów drzwi przesuwnych z napędami Slimdrive SL NT harmonijnie wkomponowanymi w imponującą szklaną fasadę kompleksu budynków. Takie samo rozwiązanie zawierające napęd z serii Slimdrive o długości tylko 7 centymetrów zostało wykorzystane w drzwiach wewnętrznych wiatrołapów.
Podwójne systemy drzwi przesuwnych o wysokości 3 m i szerokości wejścia ponad 2 m umożliwiają również wygodne, wejście do foyer, nawet przy maksymalnej liczbie odwiedzających. Drzwi automatyczne są wyposażone w najnowocześniejszą technikę sterowania.
- Szerokość otwarcia, czas podtrzymania otwarcia i prędkość zamykania można regulować indywidualnie
- Czas podtrzymania otwarcia dostosowuje się automatycznie w zależności od częstotliwości przechodzenia odwiedzających
- Redundantna konstrukcja napędu i techniki sterowania dla bezpiecznej ewakuacji w sytuacjach awaryjnych
Czarne automatyczne drzwi przesuwne pasują do stylu jaskini.
Wejście do repliki jaskini © Jean-Luc Kokel / GEZE GmbH
Chodzi o to, by zwiedzający przeżyli te same pierwsze wrażenia, co czwórka młodych ludzi, którzy odkryli jaskinię, tak autentycznie, jak to tylko możliwe. Aby wprowadzić ich w odpowiedni nastrój, zwiedzający przechodzą przez ciemną strefę, aby wejść do pewnego rodzaju przedpokoju z dwoma jednoskrzydłowymi automatycznymi drzwiami przesuwnymi Slimdrive SL NT rozmieszczonymi jedne po drugich. Skrzydła drzwiowe w kolorze głębokiej czerni podkreślają wrażenie „otwartego sezamu” przed wejściem do repliki jaskini o długości 240 m z unikalną galerią obrazów. Za tymi drzwiami zwiedzający znajdą edukacyjną ścieżkę, która wykorzystuje najnowszą technologię obrazu cyfrowego, aby pomóc rozszyfrować i zrozumieć obrazy z epoki kamienia oraz dostarczyć wielu informacji o jaskiniach.
Ręczne drzwi przeciwpożarowe na wejściu do ścieżki edukacyjnej
Ręczne drzwi przeciwpożarowe z niesymetrycznym podziałem © Jean-Luc Kokel / GEZE GmbH
Dostęp do ścieżki edukacyjnej jest możliwy za pomocą dwuskrzydłowych, ręcznych drzwi przeciwpożarowych, co ułatwia pracownikom muzeum przyjmowanie zwiedzających, których liczba w przeciwnym razie byłaby ograniczona.
Systemy samozamykaczy GEZE oferują optymalne rozwiązania dla niesymetrycznie rozmieszczonych drzwi przeciwpożarowych: regulacja kolejności zamykania, zintegrowana w niewidoczny sposób z wąskimi szynami ślizgowymi, zapewnia, że skrzydło czynne pozostaje otwarte aż do momentu zamknięcia skrzydła biernego. Po użyciu – zwłaszcza, gdy odwiedzający uciekają w razie niebezpieczeństwa – oba skrzydła drzwi zamykają się dokładnie, dzięki czemu drzwi w pełni zachowują swoją funkcję bezpieczeństwa przeciwpożarowego i dymoszczelność.
Automatyczne drzwi rozwierane łączą powierzchnie wystawowe
Ścieżka edukacyjna składa się z szeregu sal wystawowych i projekcyjnych.
- „Théatre de l'art pariétal” podkreśla ogromne znaczenie jaskini Lascaux w międzynarodowych badaniach nad malarstwem naskalnym
- Kino 3D pozwala zwiedzającym odkryć jedną z oryginalnych jaskiń w najdrobniejszych szczegółach
- „Galerie de l'imaginaire” interaktywnie przedstawia powiązania między malowidłami naskalnymi a sztuką współczesną
Drzwi łączące pomieszczenia to drzwi dźwiękoszczelne, które uniemożliwiają przedostanie się hałasu do pomieszczenia obok. Automatyczne drzwi rozwierane zamykają się natychmiast po rozpoczęciu projekcji filmu, a otwierają po jej zakończeniu. Czujniki zapewniają wymagany poziom bezpieczeństwa przy ciężkich drzwiach dźwiękoszczelnych.
Efektywne systemy napędowe Powerturn (również w wersji 7 cm) cicho i łatwo przesuwają skrzydła drzwiowe, a ponadto okazały się idealnym rozwiązaniem zapewniającym bezpieczny i szybki przepływ gości pomiędzy pomieszczeniami. Dzięki funkcji Smart swing, skrzydła drzwiowe mogą być otwierane bez wysiłku, pomimo ich ciężaru.
Dwuskrzydłowe drzwi rozwierane umożliwiają zwiedzającym opuszczenie wystawy
Dwuskrzydłowe automatyczne drzwi rozwierane TSA 160 NT-IS © Jean-Luc Kokel / GEZE GmbH
Odwiedzający opuszczają ostatnie pomieszczenie projekcyjne za pomocą dwuskrzydłowych automatycznych drzwi rozwieranych, które dzięki napędom TSA 160 NT-IS wygodnie i niezawodnie sterują ciągłym otwieraniem i zamykaniem skrzydeł drzwiowych. Drzwi mogą być używane wyjątkowo swobodnie poprzez drugie, mniejsze skrzydło dodatkowe.
Parametry ruchu obu skrzydeł drzwiowych mogą być również indywidualnie regulowane. W sytuacji awaryjnej drzwi można otworzyć również ręcznie – w takim przypadku działają one jak drzwi z samozamykaczami – gwarantując tym samym zarówno dostępność, jak i zabezpieczenie drogi ewakuacyjnej.
Produkty GEZE w jaskini Lascaux
- Foyer: wiatrołap z dwoma automatycznymi systemami drzwiami przesuwnymi (wysokość 3 m, szerokość 2 m), z systemem napędowym Slimdrive SL NT FR i inteligentną techniką sterowania
- Wejście na teren wystawy (replika jaskini): dwa jednoskrzydłowe automatyczne systemy drzwi przesuwnych (jeden po drugim) z napędem Slimdrive SL NT
- Dostęp do ścieżki edukacyjnej: drzwi przeciwpożarowe z niesymetrycznym podziałem i niewidocznym zintegrowanym mechanizmem kolejności zamykania
- Na terenie wystawy (kino 3D): automatycznie sterowane dźwiękoszczelne drzwi z napędem Powerturn i funkcją Smart Swing
- Wyjście z terenu wystawy: dwuskrzydłowe automatyczne drzwi rozwierane z dwoma napędami TSA 160 NT-IS