Systemy drzwiowe GEZE zapewniają większą efektywność energetyczną w zrównoważonym projekcie Green Pea
Zrównoważone budynki to w równym stopniu ochrona ekosystemu i środowiska, jak i korzyści dla ludzi i społeczeństwa. Dobrym przykładem jest centrum zrównoważonego rozwoju Green Pea w Turynie: Tutaj spotykają się świadoma ekologicznie konsumpcja i zrównoważona architektura, która we wszystkich szczegółach jest zaplanowana w sposób przyjazny dla środowiska. Systemy drzwiowe GEZE zapewniają tu większą efektywność energetyczną i dzięki temu doskonale wpisują się w spełniającą wysokie wymagania koncepcję architektury i zrównoważonego rozwoju.
Zrównoważony projekt Green Pea w Turynie
Inteligentne systemy drzwiowe Slimdrive SLT-FR zmniejszają zużycie ciepła w budynku. © GEZE GmbH
W grudniu 2020 roku otwarto w Turynie Green Pea jako pierwsze na świecie centrum handlowe utrzymane w całości w duchu zielonego zrównoważonego rozwoju. Na pięciu piętrach znajduje się 66 sklepów, muzeum, trzy restauracje, basen, spa i klub kreatywności – łącznie stu partnerów, a wszystko to w duchu zrównoważonego rozwoju.
Motto: szanuj naturę – korzystaj z niej w sposób zrównoważony
Już sama nazwa „Zielony Groszek” jest zadeklarowanym manifestem: Mała roślina strączkowa jest w rzeczywistości symbolem szacunku, okrągłym jak ziemia i tak zielonym, jak powinny być nasze działania. Green Pea to wezwanie do działania opartego na szacunku i zaproszenie do rozsądnego korzystania.
Budynki zorientowane na przyszłość
Zrównoważony budynek Green Pea znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie znanego na całym świecie sklepu slow food Eataly oraz dawnej fabryki Fiata Lingotto, która po zamknięciu została gruntownie odnowiona i przekształcona w nowoczesne centrum wielofunkcyjne. Green Building jest więc w doskonałym towarzystwie przyszłościowej i wyjątkowej sztuki budowlanej.
Zrównoważona architektura
Na każdej kondygnacji przedsionek wyposażony w automatyczne systemy teleskopowych drzwi przesuwnych Slimdrive SLT-FR. © GEZE GmbH
Zrównoważony rozwój dzięki panelom fotowoltaicznym i słonecznym, wykorzystaniu i odzyskiwaniu energii wiatrowej. © GEZE GmbH
Budynek Green Pea zajmuje 15 000 metrów kwadratowych i w każdym szczególe został zaprojektowany z myślą o zrównoważonym rozwoju. Budynek stworzony przez architektów Cristiana Catino (ACC Naturale Architettura) i Carlo Grometto (Negozio Blu Architetti Associati) jest jak żywy organizm: Ma on pozwolić ludziom oddychać i poprzez swoje piękno zilustrować znaczenie bardziej zrównoważonego życia. Przyczynia się do tego również 2000 drzew, roślin i krzewów otaczających budynek: Zapewniają one ludziom zieloną strefę odpoczynku, a także kompensują emisję gazów cieplarnianych.
WIĘCEJ O GREEN BUILDING
Wytwarzanie energii odnawialnej chroni zasoby naturalne
Zrównoważona koncepcja centrum ma również mnóstwo zalet technicznych, na przykład dzięki wykorzystaniu źródeł odnawialnych, takich jak odwierty geotermalne, panele fotowoltaiczne i słoneczne, wykorzystaniu energii wiatrowej i odzyskowi energii kinetycznej. Zmniejsza to zapotrzebowanie na kopalne nośniki energii i chroni zasoby naturalne.
Z dumą przyczyniamy się do osiągnięcia ambitnych celów zrównoważonego rozwoju dzięki naszym energooszczędnym i zorientowanym na wzornictwo rozwiązaniom.
Giulia Cantù, kierownik ds. przedsprzedaży i marketingu GEZE WłochySlimdrive SLT-FR od GEZE na automatycznych systemach teleskopowych drzwi przesuwnych Green Pea. © GEZE GmbH
Oszczędność kosztów ogrzewania i poprawa efektywności energetycznej
Obok wykorzystania odnawialnych źródeł energii decydującą rolę w koncepcji zrównoważonego rozwoju budynku odgrywa efektywność energetyczna. Jako że im mniejsze zużycie energii na ogrzewanie, oświetlenie i sterowanie budynku, tym mniejsza jest także emisja CO2.
Inteligentne systemy drzwiowe ograniczają straty ciepła
Aby zmniejszyć zużycie energii w budynku można podjąć różne działania – od izolacji termicznej fasady po technikę drzwiową. Dlatego w budynku Green Pea przedsionek na każdym piętrze wyposażony jest w dwa automatyczne systemy teleskopowych drzwi przesuwnych Slimdrive SLT-FR. Smukłe wzornictwo i niewielka wysokość konstrukcyjna umożliwiają również zastosowanie w ciasnych pomieszczeniach o małej szerokości otwarcia lub niewielkiej przestrzeni obok drzwi, jak ma to miejsce w klatkach schodowych budynku Green Pea. Cecha szczególna: W połączeniu z systemami profili oprawionymi w precyzyjną ramę ze szkłem ISO systemy drzwiowe nie tylko zapewniają bezpieczeństwo dróg ewakuacyjnych i ratunkowych, ale także znacznie zmniejszają zapotrzebowanie na energię grzewczą – oszczędzając koszty ogrzewania i chroniąc paliwa kopalne.
Dalsze zalety systemów drzwiowych Slimdrive SLT-FR:
- Przy wysokości zaledwie 7 cm idealnie nadają się do zastosowania w najwęższych fasadach szklanych i systemach całoszklanych (IGG)
- Odpowiednie dla dróg ewakuacyjnych i ratunkowych dzięki funkcji drogi ewakuacyjnej z redundantną konstrukcją napędu
- Duże szerokości otwarcia od 1000 do 3600 mm dzięki dwóm równolegle pracującym szynom jezdnym
- Niskie zużycie i bardzo spokojna praca napędu na prąd stały
- Możliwość integracji z techniką sterowania budynkiem (GLT) poprzez magistralę CAN
Połączenie cyfrowego planowania budynku i zrównoważonego rozwoju: z BIM jest to możliwe
Niezależnie od tego, czy są to inwestorzy, architekci, projektanci specjalistyczni, producenci, domy systemowe czy producenci wyrobów budowlanych: wszyscy korzystają, gdy planowanie i współpraca stają się mniej skomplikowane. I dotyczy to także osiągania celów klimatycznych: W celu zmniejszenia emisji CO2 w sektorze budynków potrzebne są rozwiązania innowacyjne, świadome ekologicznie i oszczędzające zasoby. Building Information Modeling (BIM) umożliwia holistyczne, integralne planowanie. Od projektu po rozbiórkę budynku można tu realizować zrównoważone cele i strategie projektu. BIM oferuje więc duży potencjał dla przyjaznego dla środowiska wykorzystania zasobów i materiałów budowlanych w całym cyklu użytkowania budynku. W ten sposób można również zmniejszyć nakład pracy przy certyfikacji DGNB – oszczędzając czas, pieniądze i zasoby.
Zostań ekspertem dzięki naszemu bezpłatnemu raportowi BIM!