Inteligentne Budynki – usieciowione budynki z przyszłością
Nowoczesne budynki powinny być bezpieczne i wygodne w użytkowaniu, a jednocześnie zużywać jak najmniej energii. Wymagania te mogą zostać spełnione dzięki automatyzacji i inteligentnemu usieciowieniu urządzeń technicznych. Usieciowienie budynku jest najszybciej rozwijającym się rynkiem w branży budowlanej.
Budynki stają się bezpieczniejsze, wygodniejsze i bardziej energooszczędne
Co składa się na „inteligentny” budynek? Włożenie dużej ilości „inteligentnej” elektroniki do obsługi technicznej nie wystarczy. Budynek staje się naprawdę inteligentny tylko wtedy, gdy wszystkie komponenty współpracują ze sobą w sposób skoordynowany – obsługiwane dla wszystkich producentów, centralnie i łatwo. Dotyczy to wszystkich mechanizmów: oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, zaciemnianie, wentylacja i technologia bezpieczeństwa, jak również technika drzwiowa i okienna.
Dzięki zautomatyzowanej, połączonej w sieć technice budynku, Inteligentne Budynki dostosowują się dynamicznie zarówno do środowiska, jak i do zachowań użytkowników. Dzięki temu stają się bezpieczniejsze, wygodniejsze i bardziej energooszczędne.
Komunikacja poprzez sieci
Systemy techniczne współdziałają poprzez nowoczesną, elektroniczną komunikację sieciową. Program dla firm obejmujący wyposażenie techniczne budynków i ich automatyzację zapewnia klientom zarówno systemy własne (własne producenta), jak i otwarte. Systemy otwarte (np. BACnet, KNX, LON, SMI, DALI) są wspierane przez wielu producentów: ich komponenty są w ten sposób „interoperacyjne” i mogą wzajemnie komunikować się ze sobą w systemie.
Czym jest „Inteligentny Budynek”?
Inteligenty Budynek opisuje automatyzację i centralną obsługę wyposażenia technicznego funkcjonalnych budynków, takich jak biurowce, lotniska, centra handlowe czy hale produkcyjne. Głównymi tematami są bezpieczeństwo budynku – np. poprzez technikę alarmu przeciwpożarowego lub dynamiczne planowanie dróg ewakuacyjnych – jak również optymalizacja energetyczna eksploatacji budynku, co pozwala na znaczne oszczędności kosztów eksploatacyjnych.
Przemysł elektryczny zaopatruje inteligentne budynki w liczne innowacyjne produkty i rozwiązania, które zostały już przetestowane i są powszechnie stosowane w nowych budynkach. Zwłaszcza w dziedzinie efektywności energetycznej odniesiono już duży sukces: dzięki automatyzacji zużycie energii w budynku biurowym można teraz zmniejszyć nawet o 30%. (Źródło: ZVEI, Zentralverband Elektrotechnik- und Elektronikindustrie e.V., Frankfurt, 2018)
Swoją rolę odgrywają również drzwi i okna
Inteligentna wentylacja: napędy okienne GEZE zintegrowane z systemem zarządzania budynkiem KNX
Drzwi i okna są teraz również wielofunkcyjne, inteligentne i usieciowione. Ponieważ muszą one spełniać wiele różnych funkcji: zapewniać dostępność i naturalną wentylację oraz odpierać próby włamania. Ponadto, w przypadku pożaru lub paniki, muszą otwierać drogi ewakuacyjne i ratunkowe, a jednocześnie umożliwiać kontrolowany dostęp, zapewniać odprowadzanie dymu i ciepła oraz chronić przed pożarem.
GEZE oferuje moduły interfejsów KNX i BACnet oraz system automatyzacji budynków do integracji produktów GEZE z rozwiązaniami sieciowymi. Pozwala to na precyzyjną kontrolę i niezawodną obsługę zautomatyzowanych produktów GEZE z zakresu drzwi, okien i technologii bezpieczeństwa. Umożliwia to zintegrowanie kompletnej „inteligencji” produktów z siecią budynku: np. ustawienie szerokości otwarcia drzwi lub otwieranie i zamykanie okna w zależności od temperatury zewnętrznej w połączeniu z czujnikami temperatury i systemami grzewczymi.
Przejdź do rozwiązań sieciowych GEZE
GEZE IQ box KNX – specjalista od naturalnej wentylacji
Moduł interfejsu IQ box KNX firmy GEZE jest szczególnie przydatny do realizacji elastycznych rozwiązań wentylacji naturalnej w mniejszych budynkach. IQ box KNX umożliwia bezpośrednią integrację napędów okiennych z serii IQ windowdrive GEZE z systemami zarządzania budynkami KNX. Ułatwia to komunikację z innymi komponentami obsługującymi KNX, takimi jak przyciski i czujniki. IQ box KNX jest łatwy w instalacji, może być elastycznie dostosowany do użytkowania budynku i można go łączyć z całym światem produktów KNX.
W szkołach, na przykład, automatyzacja budynków za pomocą IQ box KNX firmy GEZE zapewnia lepszą jakość powietrza i efektywność energetyczną dzięki kontrolowanej, automatycznej wentylacji. W przypadku pogorszenia się jakości powietrza podczas lekcji, okna otwierają się automatycznie (i ponownie się zamykają). Wychładzanie nocą w lecie sprawia, że sale lekcyjne rano są chłodne. Czujnik mierzy temperaturę wewnętrzną i zewnętrzną oraz otwiera okna w nocy, gdy temperatura zewnętrzna jest niższa i zamyka je automatycznie, gdy osiągnięta zostanie określona temperatura.
Cechy produktu IQ box KNX od GEZE
- otwieranie okien do dowolnej pozycji (w %)
- niezawodne zgłaszanie stanu z dowolnego zautomatyzowanego okna (okno otwarte/zamknięte/% otwarcia lub stan napędu, np. usterki)
- funkcje zintegrowanej wentylacji zamieniają IQ box KNX w małe centrum wentylacji (wentylacja czasowa, wentylacja szczelinowa, automatyczne zamykanie i ryglowanie w przypadku deszczu lub wiatru, z włączoną klimatyzacją)
- komunikacja z innymi komponentami obsługującymi KNX, takimi jak przyciski i czujniki.
KNX został opracowany jako „Europejska magistrala instalacyjna” (European Installation Bus), w skrócie EIB, przez branżę instalacji elektrycznych na początku lat 90. Jest to otwarty, zdecentralizowany system magistrali do zarządzania budynkiem. Wszystkie urządzenia korzystają z tej samej metody transmisji i wymieniają dane za pośrednictwem wspólnej linii magistrali. System KNX jest przypisany do poziomu terenowego i poziomu automatyzacji, a także zapewnia podstawowe funkcje na poziomie zarządzania. Ponad 400 producentów na całym świecie oferuje produkty KNX dla budownictwa funkcjonalnego i prywatnego. Interoperacyjność zapewniona jest dzięki obowiązkowym testom zewnętrznym. Wszystko jest możliwe – od małego rozwiązania wentylacyjnego dla jednego pomieszczenia do rozwiązania budynku z maksymalnie 50 000 urządzeń KNX.
Moduł interfejsu BACnet firmy GEZE
Za pomocą modułu interfejsu BACnet, GEZE łączy w sieć produkty z zakresu systemów drzwiowych, zabezpieczenia dróg ewakuacyjnych, technologii okien oraz usuwania dymu i ciepła, jak również technologii bezpieczeństwa w budynkach. Inteligentny moduł nadaje się do szybkiej, prostej i znormalizowanej integracji w rozwiązaniach sieciowych z BACnet. Modułu interfejsu umożliwia centralną wizualizację i sterowanie wszystkimi systemami drzwi automatycznych poprzez system zarządzania budynkiem.
Rozwiązania BACnet dla systemów drzwi wielofunkcyjnych: w ciągu dnia drzwi automatyczne bez barier – w nocy bezpieczne wyjście awaryjne. Sterownik drzwiowy TZ 320 steruje i monitoruje produkty automatyczne, takie jak napęd drzwi rozwieranych Powerturn i umożliwia integrację z systemem zarządzania budynkiem za pośrednictwem modułu interfejsu, co umożliwia centralne sterowanie systemem drzwiowym za pośrednictwem sieci BACnet. W razie potrzeby można szybko ustawić inny tryb pracy i zdalnie monitorować drzwi – włącznie z otrzymywaniem ewentualnych raportów o błędach.
Cechy modułu interfejsu od GEZE
Nowy moduł interfejsu firmy GEZE umożliwia zintegrowanie w budynku produktów GEZE z zakresu systemów drzwi automatycznych, techniki okiennej i urządzeń do usuwania dymu i ciepła (odprowadzanie dymu i ciepła), jak również technologii bezpieczeństwa poprzez standard komunikacji BACnet.
- Centralny monitoring i kontrola stanu wszystkich drzwi w oprogramowaniu do zarządzania budynkiem
- Wizualizacja i obsługa różnych trybów pracy
- Opcje wyświetlania alarmów, wczesnego wykrywania i bezprzewodowego sterowania oknem
- Do stosowania w budynkach biurowych i administracyjnych, korytarzach, centrach handlowych i instytucjach publicznych
- Wyzwalanie poprzez system zarządzania budynkiem: automatyczne uruchamianie elektrycznego zamka i napędu drzwi rozwieranych
- Natychmiastowe wykrywanie nadużyć, nieprawidłowego działania, nieupoważnionego dostępu lub manipulacji przy drzwiach zabezpieczonych przez RWS
- Sterowanie zamkiem elektromechanicznym poprzez system zarządzania budynkiem: sterowanie różnymi trybami pracy
- Zastosowanie systemu urządzeń do usuwania dymu i ciepła do wentylacji, w zależności od warunków klimatycznych lub funkcji czasowych
- Automatyczne wychładzanie pomieszczeń nocą, zgodnie z parametrami wskazanymi przez system zarządzania budynkiem
- Automatyczne zamykanie okien w przypadku deszczu
- Zastosowanie do codziennej wentylacji z uwzględnieniem warunków pogodowych
- Wentylacja pomieszczeń lub klatek schodowych w zależności od obecności
BACnet (Building Automation and Control Networks) jest protokołem wysokiego rzędu dla automatyzacji budynków. Został on opracowany pod auspicjami ASHRAE (American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers) w celu stworzenia niezależnego od producenta protokołu komunikacji dla inteligentnych komponentów i systemów w automatyzacji budynków. Protokół jest dokumentowany w ISO 16484 część 5 od 2003 roku.
BACnet umożliwia urządzeniom różnych producentów wzajemną wymianę informacji bez konieczności ponoszenia kosztów licencji na specjalny sprzęt do transferu danych. BACnet jest wykorzystywany głównie do automatyzacji budynków funkcjonalnych. Ponieważ BACnet jest używany głównie na poziomie zarządzania i automatyzacji, system ten nie potrzebuje własnej technologii transmisji, ale jest oparty na istniejących technologiach. Zazwyczaj używa się tu medium transmisji Ethernet lub MS/TP.
Inteligentne planowanie
myGEZE Control upraszcza integrację techniki drzwi, okien i bezpieczeństwa dla Państwa jako projektantów i specjalistów od technicznego wyposażenia budynków. Możliwe jest dołączenie większej ilości funkcji automatyzacji budynku. Znormalizowane elementy sieci GEZE i indywidualne wsparcie projektu gwarantują niezawodność planowania. myGEZE Control jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla producentów systemów zarządzania budynkami i integratorów systemów.
Zalety myGEZE Control
- Pewność planowania
- Rozszerzenie portfolio
- Rozszerzona funkcjonalność
GEZE zapewnia wsparcie przy określaniu indywidualnych potrzeb w zależności od zastosowania.
Płynne i wielozadaniowe działanie
Otwarty protokół komunikacyjny BACnet umożliwia płynne i wielozadaniowe działanie. Rozwiązanie sieciowe myGEZE Control integruje technologię drzwi, okien i bezpieczeństwa ze wszystkimi obszarami systemu zarządzania budynkiem. W ten sposób zautomatyzowane procesy w budynku i centralny monitoring sprawiają, że korzystanie z nieruchomości jest wygodniejsze i bezpieczniejsze.
Zalety myGEZE Control
- Efektywność w fazie budowy
- Szybka reakcja w przypadku awarii
- Elastyczność w przypadku zmian w planach
GEZE wspiera przy planowaniu, montażu i uruchomieniu.
Planowanie:
- Planowanie projektu dla rozwiązania myGEZE Control
- Przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów (plany kabli i przewodów, pliki EDE itp.).
- Konfiguracja niezbędnych komponentów
Instalacja:
- Połączenia komponentów i sprzętu
- Usieciowanie produktów
- Podłączenie do systemu zarządzania budynkiem
Uruchomienie:
- Konfiguracja myGEZE Control
- Personalizacja interfejsu obsługi
- Zapewnienie prawidłowej pracy
GEZE zapewnia wsparcie w zakresie planowania / projektowania, uruchomienia, konserwacji i pomocy technicznej
Dzięki myGEZE Control użytkownicy budynków oszczędzają pieniądze, a jednocześnie zwiększają bezpieczeństwo budynku i przebywających w nim osób. Tworzymy ustandaryzowane projekty BACnet, które mogą być używane do zarządzania budynkiem niezależnie od dostawców usług i używanego produktu. Umożliwia to implementację w systemach techniki sterowania budynkiem, zarządzania zagrożeniami i CAFM, bez względu na ich producenta. GEZE wspiera klientów na wszystkich fazach cyklu użytkowania budynku, począwszy od wczesnego planowania, poprzez kompleksowe projektowanie, w tym uruchomienie, aż po konserwację i pomoc techniczną podczas eksploatacji budynku.
Zalety myGEZE Control
- Komfort
- Bezpieczeństwo
- Efektywność w obsłudze budynków
Korzyści dla zarządcy:
- monitorowanie zapewnia bieżącą przejrzystość obsługi budynku
- pozyskiwanie cennych informacji z wygenerowanych danych w celu promowania wydajnej obsługi budynku
- system monitorowania dróg ewakuacyjnych śledzi stan w każdej chwili, zwiększając bezpieczeństwo poprzez umożliwienie natychmiastowej interwencji
- niezależna od lokalizacji obsługa drzwi automatycznych zapewnia dodatkowy komfort i zwiększa wydajność
GEZE przejmuje również:
- konserwację i aktualizacje komponentów sprzętowych i programowych z jednego źródła
- bieżącą optymalizację obsługi budynków