Prawidłowe ustawianie samozamykacza GEZE – warto wiedzieć!

Ochrona przeciwpożarowa, dostępność oraz komfort – samozamykacze muszą spełniać wiele wymagań. Aby wszystkie te funkcje działały w sposób niezawodny, bezpieczny i trwały, niezbędna jest profesjonalna instalacja, regulacja i konserwacja samozamykaczy. Tutaj producenci dowiedzą się, na co należy zwrócić uwagę podczas profesjonalnego montażu – i jakich parametrów należy przestrzegać, aby zapewnić zarówno komfort przechodzenia, jak i bezpieczeństwo.

Najważniejsze parametry samozamykaczy w skrócie

Infografika Regulacja prędkości zamykania

Regulacja prędkości zamykania: w lewo (zając): szybciej, w prawo (ślimak): wolniej.

Podstawowe funkcje samozamykacza, które można indywidualnie ustawiać, to: 

  • siła zamykania lub siła zamykania samozamykacza, 
  • prędkość zamykania, 
  • końcowa faza zamykania, 
  • tłumienie otwierania oraz 
  • opóźnienie zamykania.
Opcje ustawień

Szczegóły opcji ustawień

W zależności od modelu warianty ustawień różnią się. Tu zalecamy zapoznanie się z oficjalną rekomendacją dotyczącą ustawiania samozamykaczy GEZE. 

Do pobrania Opcje montażu samozamykaczy górnych (PDF | 3,11 MB)

Siła zamykania to siła, jaką samozamykacz wywiera na skrzydło drzwi w celu ich zamknięcia. Siła zamykania (zwana również siłą zamykania samozamykacza) zależy od szerokości skrzydła zamykanych drzwi. Oznacza to, że w pierwszym kroku należy określić szerokość skrzydła, która wymaga określonej siły zamykania samozamykacza zgodnie z normą DIN EN 1154. Ponadto inne warunki konstrukcyjne mogą wymagać ustawienia większej siły zamykania. Jest to na przykład wysokość drzwi, ciężar drzwi lub warunki lokalne, takie jak wpływ wiatru.

Siła zamykania samozamykacza jest opisana klasą EN. Klasa EN 1 jest stosowana do drzwi o małej szerokości lub szerokości skrzydła i niewielkim ciężarze, na przykład do drzwi wewnątrz budynku mieszkalnego. W przypadku drzwi wejściowych zwykle wymagana jest większa siła zamykania samozamykacza. Na drzwiach przeciwpożarowych należy ustawić minimalną siłę zamykania samozamykacza EN 3. Samozamykacze na drzwiach dymoszczelnych i przeciwpożarowych są zatwierdzone do maksymalnej szerokości skrzydła drzwi 1600 mm (EN 7).

Siła zamykania jest regulowana za pomocą jednej śruby regulacyjnej na samozamykaczu. Odpowiednią wartość EN można odczytać na wskaźniku siły zamykania.

Prędkość zamykania reguluje prędkość, z jaką samozamykacz zamyka drzwi. 

Prędkość zamykania nie może być ustawiona zbyt wysoko, aby drzwi nie zamknęły się tuż przed osobą stojącą z tyłu. Nie powinna być ona również ustawiona zbyt nisko, aby w pierwszej kolejności drzwi zamykały się bezpiecznie. Dlatego należy ustawić ją tak, aby drzwi zamykały się po otwarciu pod kątem 90° w ciągu 5-7 sekund. Zwłaszcza w budynkach, takich jak domy wielorodzinne lub biurowce, otwarte drzwi mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, umożliwiając dostęp osobom nieupoważnionym. W wielu przypadkach zamknięte drzwi pomagają również oszczędzać energię.
 

Za pomocą tzw. końcowej fazy zamykania można ustawić siłę, z jaką drzwi wchodzą w zamek. Oznacza to, że ruch drzwi jest przyspieszany w obszarze ostatnich stopni przed zamknięciem drzwi w celu pokonania oporów zamykania, takich jak np. tarcie uszczelek drzwi. Gwarantuje to bezpieczne wejście drzwi w zamek.

Jeśli końcowa faza zamykania jest zbyt silna, drzwi zwykle zatrzaskują się z hukiem. Z drugiej strony, jeśli regulacja jest zbyt słaba, może się zdarzyć, że drzwi nie będą mogły zamknąć się całkowicie same. 

Tłumienie otwierania to amortyzator, który zapobiega zbyt gwałtownemu otwarciu drzwi. Chroni to na przykład ludzi, elementy drzwi, sąsiednie ściany, a nawet przedmioty znajdujące się za drzwiami.

Tłumienie otwierania zmniejsza zatem prędkość drzwi, które zostały gwałtownie otwarte. Jednak w przypadku drzwi, które otwierają się na zewnątrz i są chwytane przez wiatr, nie może ono zastąpić oddzielnego ograniczenia kąta otwarcia - na przykład montażu odbojnika drzwiowego lub innych środków konstrukcyjnych. Uwaga: zawór nie powinien być otwierany zbyt mocno, w przeciwnym razie doprowadzi to do nieszczelności.

Opóźnienie zamykania zmniejsza prędkość zamykania drzwi. Dzięki temu na przykład osoby z bagażem, osoby poruszające się za pomocą urządzeń wspomagających chodzenie lub z innymi ograniczeniami mają wystarczająco dużo czasu, aby przejść przez obszar drzwi.

Samozamykacze

Znajdź odpowiedni samozamykacz

Nasze portfolio obejmuje szeroki wybór samozamykaczy, które są odpowiednie do różnych sytuacji montażowych i oferują wiele indywidualnych opcji ustawień. Linie samozamykaczy GEZE obejmują zarówno samozamykacze górne, jak i liczne warianty do drzwi przeciwpożarowych i dymoszczelnych.
Aby ułatwić wybór odpowiedniego samozamykacza, oferujemy wygodną wyszukiwarkę produktów, która systematycznie sprawdza wszystkie wymagania i funkcje. W ten sposób można szybko i łatwo przejść do odpowiedniego produktu.

Do wyszukiwarki produktów

Samozamykacze zintegrowane

Samozamykacze podłogowe

TS 5000 SoftClose

TS 5000 SoftClose

 TS 5000 SoftClose

© GEZE GmbH

Niektóre warunki w pomieszczeniach utrudniają jednak ciche i bezpieczne zamykanie drzwi. Dlatego rozszerzyliśmy teraz naszą ofertę i obok sprawdzonego samozamykacza TS 5000 wprowadziliśmy na rynek jego nowy wariant – TS 5000 SoftClose. Nasz menadżer ds. produktów w dziale techniki drzwiowej, Alexander Müller, wyjaśni w wywiadzie zalety TS 5000 SoftClose i cechy szczególne dla producentów i użytkowników. 

DO WYWIADU
 

Video montażowe

Video montażowe o samozamykaczu GEZE

Aby pomóc producentom w instalacji i ustawianiu produktów GEZE, udostępniamy szereg video montażowych na naszym kanale YouTube. Tutaj dostępne są nasze filmy dotyczące samozamykaczy GEZE, z montażem według tego samego schematu dla wszystkich modeli.

Do kanału YouTube GEZE
FAQ

Często zadawane pytania dotyczące ustawiania samozamykaczy GEZE

Może się zdarzyć, że samozamykacze nie zachowują się w zwykły sposób – czy to z powodu niewłaściwej obsługi, czy też z powodu wpływu środowiska. Na przykład możliwe jest, że samozamykacze wymagają ponownej regulacji w przypadku wahań temperatury.
Na poniższej liście znajdują się najczęstsze przyczyny problemów i możliwe rozwiązania.