Ochrona przeciwpożarowa w zabytkowym budynku: doposażenie w technologię okien dla większego bezpieczeństwa na dworcu Gare de Montreux
Nad brzegiem Jeziora Genewskiego znajduje się szwajcarskie uzdrowisko Montreux, którego zabytkowy dworzec kolejowy został w ostatnich latach gruntownie przebudowany i zmodernizowany. GEZE wspiera projekt poprzez doposażenie w najnowocześniejsze systemy odprowadzania dymu i ciepła oraz technologię okien, przyczyniając się w ten sposób do zwiększenia bezpieczeństwa budynku i podróżnych. Nie tylko wdrożono obowiązujące przepisy i regulacje, ale także znaleziono indywidualne rozwiązania, które doskonale pasują do historycznego charakteru budynku.
Ochrona przeciwpożarowa i bezpieczeństwo na dworcu kolejowym Montreux
Liczne okna, wyposażone w technologię okien GEZE, zapewniają mnóstwo światła dziennego w budynku dworca. © Lorenz Frey / GEZE GmbH
Dworzec kolejowy został otwarty w 1861 roku i jest prawdziwym unikatem z architektonicznego punktu widzenia, szczególnie ze względu na jego położenie na wzgórzu: pasażerowie docierają do toru głównego z holu przez pierwsze piętro, natomiast do innych torów można dotrzeć podziemnym przejściem na pierwszym piętrze.
W 2017 r. rozpoczęły się szeroko zakrojone prace remontowe i modernizacyjne. Aby zachować zgodność z najnowszymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i prewencyjnej ochrony przeciwpożarowej, biuro architektoniczne Tempesta Tramparulo Architectes z Lozanny wybrało produkty GEZE, które można łatwo zainstalować i doposażyć.
W szczególności konieczne było spełnienie wysokich wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz usuwania dymu i ciepła (RWA)), zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów podczas otwierania i samozamykania okien, a jednocześnie uwzględnienie zabytkowego statusu budynku i związanych z tym wymagań dotyczących środków konstrukcyjnych. Kierownicy projektu zdecydowali się na wypróbowane systemy GEZE, które inteligentnie ze sobą współpracują. Aby nie pogorszyć ogólnego wyglądu, produkty powinny być również wykonane w specjalnych kolorach zgodnie z wymaganiami klienta.
Zautomatyzowane okna do wentylacji grawitacyjnej i systemy odprowadzania dymu i ciepła
Powerchain firmy GEZE niezwykle szybko otwiera ciężkie i duże okna w przypadku pożaru. © Lorenz Frey / GEZE GmbH
Historyczny dworzec kolejowy Gare de Montreux zachwyca również dużymi oknami, które wpuszczają mnóstwo światła do budynku. Na szczególnie dużych oknach 42 razy został zainstalowany siłownik GEZE Powerchain. Wydajny napęd okienny umożliwia otwarcie okien w przypadku pożaru.
Szczególnie imponująca jest szybkość, z jaką przesuwa nawet duże i ciężkie okna na dużą szerokość otwarcia. Niezwykle praktyczny: Powerchain jest również używany do wentylacji grawitacyjnej, przy czym skok napędu i prędkość otwierania w celu wentylacji i oddymiania mogą być indywidualnie i bezstopniowo regulowane.
Modernizacja zabytkowych budynków w Szwajcarii
Dworzec kolejowy Gare de Montreux jest wymieniony w „Szwajcarskim spisie dóbr kultury o znaczeniu krajowym i regionalnym”. Jest on wymieniony jako obiekt A o znaczeniu krajowym (w przeciwieństwie do obiektów B o znaczeniu regionalnym). Jednakże faktyczna ochrona zabytków w Szwajcarii podlega odpowiednim kantonom, które uchwalają własne ustawy i nie są związane przepisami dotyczącymi ochrony dóbr kultury. W związku z tym w Szwajcarii nie ma ogólnie obowiązującej ochrony zabytków. Dlatego architekci i planiści muszą koniecznie zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Jednak nie tylko te możliwości sprawiają, że Powerchain jest idealnym rozwiązaniem dla Gare de Montreux, ponieważ ważną rolę odegrał tu również element estetyczny. Powerchain został wyprodukowany jako wersja specjalna w kolorze RAL 8014 brąz sepia (ciemny brąz) zgodnie z wymaganiami klienta.
Zalety Powerchain w skrócie
- Przetestowany zgodnie z normą EN 12101-2 jako urządzenie do grawitacyjnego odprowadzania dymu i ciepła|(NRWG)
- IQ windowdrive - inteligentny sterownik napędów
- Synchronizacja do czterech napędów okiennych bez zewnętrznej jednostki sterującej
- system montażu Smart fix
- Szybkie otwieranie nawet bardzo ciężkich okien w systemach odprowadzania dymu i ciepła
- Dostępne wersje specjalne (skok, długość kabla, kolor)
- Do okien otwieranych do wewnątrz i na zewnątrz
Bezpieczeństwo okien o najwyższej klasie ochrony 4
Czujnik bezpieczeństwa Flatscan monitoruje wrażliwe strefy zagrożenia i zapewnia, że ruch okna zostanie zatrzymany lub odwrócony, gdy tylko w zdefiniowanej strefie pojawi się obcy obiekt. © Lorenz Frey / GEZE GmbH
Szczególnym wyzwaniem w Gare de Montreux jest nie tylko funkcja okien, ale także ich rozmieszczenie. Ponieważ zautomatyzowane okna znajdują się na wysokości, do której pasażerowie mogą dosięgnąć, należy zagwarantować ich bezpieczeństwo – te okna z napędem mechanicznym nie mogą być obsługiwane bez dodatkowego zabezpieczenia. Jako obiekt otwarty dla publiczności, okna musiały zostać wyposażone w zabezpieczenia o najwyższej klasie ochrony (klasa ochrony 4) po przeprowadzeniu oceny ryzyka, aby zapewnić, że niewłaściwe użytkowanie lub nieostrożność nie doprowadzą do obrażeń.
Więcej o zabezpieczeniach okien
Rozwiązanie: zabezpieczenie krawędzi zamykającej i czujniki bezpieczeństwa
Z tego powodu wszystkie zautomatyzowane okna zostały wyposażone w moduł bezpieczeństwa w celu zabezpieczenia punktów niebezpiecznych w oknach z napędem mechanicznym. IQ box Safety zapewnia bezpieczeństwo głównej i bocznej krawędzi zamykającej. Flatscans jako czujniki bezpieczeństwa wykrywają ciała obce i zapewniają zatrzymanie procesu zamykania lub odwrócenie ruchu. Może to na przykład zapobiec przytrzaśnięciu palców.
Zalety IQ box Safety w skrócie
- TÜV przetestowany zgodnie z normą DIN EN 13849-1
- spełnia najwyższe wymagania klasy ochrony zgodnie z oceną ryzyka dla okien z napędem mechanicznym
- Szybkie i łatwe uruchomienie
- Proste okablowanie dzięki obudowie szyny montażowej z zaciskami wtykowymi
- Cztery złącza czujników do systemu grawitacyjnego usuwania dymu i ciepła
Szybkie usuwanie dymu i ciepła dzięki urządzeniu do grawitacyjnego odprowadzania dymu i ciepła
Jako urządzenie do grawitacyjnego odprowadzania dymu i ciepła, siłownik ramieniowy K 600 F zwiększa bezpieczeństwo na dworcu i harmonijnie komponuje się z architekturą okien w specjalnym kolorze brązowej sepii. © Lorenz Frey / GEZE GmbH
Oprócz rozwiązania systemowego Powerchain-Flatscan-IQ box Safety, na dworcu Gare de Montreux zainstalowano również dziewięć siłowników okiennych RWA K 600 F i sześć napędów modelu K 600 F+ Synchro. Jako urządzenie do grawitacyjnego odprowadzania dymu i ciepła (NSHEV), te siłowniki ramieniowe zapewniają otwarcie okien o 90° w czasie krótszym niż 60 sekund w przypadku oddymiania i gwarantują szybkie usuwanie dymu i ciepła. Dzięki temu drogi ewakuacyjne i ratunkowe są wolne od dymu. Również w tym przypadku spełniono życzenie klienta dotyczące specjalnego wykonania w kolorze RAL 8014 sepia brąz (ciemny brąz).
Zalety RWA K 600F w skrócie
- Dopuszczenie jako urządzenie do grawitacyjnego odprowadzania dymu i ciepła(NRWG) zgodnie z normą EN 12101-2
- Otwarcie okna pod kątem 90° w mniej niż minutę
- Mocny napęd okienny z wysokim momentem obrotowym
- Kabel połączeniowy można łatwo wymienić
- Zintegrowany moduł synchronizacji dla maksymalnie dwóch napędów okiennych
Łatwe doposażenie w technologię okien – nawet w zabytkowych budynkach
Doposażenie w inteligentną technologię okien, która w razie potrzeby może być również zintegrowana z techniką sterowania budynkiem, często nie jest bardzo kosztowne i opłaca się z kilku względów: może pomóc w poprawie bezpieczeństwa – jak tutaj na dworcu kolejowym w Montreux – ale może mieć również pozytywny wpływ na inne istotne czynniki, takie jak efektywność energetyczna, zrównoważony rozwój i jakość powietrza w budynku. Często może być stosowane w budynkach zabytkowych bez uszczerbku dla renowacji budynku.