Tematy

Automatyczne wychładzanie nocą – efektywna energetycznie wentylacja budynku

Intensywna wentylacja nocą przez okna jest oszczędną i efektywną energetycznie metodą chłodzenia budynków w lecie. Odpowiednia technika okienna ma kluczowe znaczenie dla automatycznie sterowanego wychładzania nocą.

Obniżona wydajność z powodu ciepła

Latem pomieszczenia szybko się nagrzewają – szczególnie przy dużych frontach okiennych.

Latem pomieszczenia szybko się nagrzewają – szczególnie przy dużych frontach okiennych. © Exorbitart / GEZE GmbH

Latem biura, szkoły i budynki użyteczności publicznej często bardzo się nagrzewają. Ludzie, sprzęt i oświetlenie stale emitują ciepło. Ponadto ciepłe promienie słoneczne dostają się do pomieszczeń przez duże, szklane okna. Ludzie zaczynają tracić koncentrację, a ich wydajność ulega pogorszeniu. Budynek musi być schłodzony tak, aby osoby znajdujące się w pomieszczeniu czuły się komfortowo i zachowywały sprawność umysłową, pomimo wysokich temperatur zewnętrznych.

Jednak systemy klimatyzacji znacznie zwiększają poziom inwestycji, koszty utrzymania i zużycie energii w budynku. Budynki biurowo-administracyjne często potrzebują więcej energii do chłodzenia pomieszczeń wiosną i latem niż do ogrzewania ich jesienią i zimą. Systemy wentylacji mechanicznej są również energochłonne i ze względu na swoją ciągłą pracę są prawdziwymi „pożeraczami energii”.

Nocna wentylacja oszczędza energię

Dla porównania, kontrolowane naturalne przewietrzanie pozwala zaoszczędzić znaczną ilość energii. Wykorzystuje naturalne różnice ciśnień pomiędzy co najmniej dwoma otworami (np. oknami, drzwiami) budynku na zewnątrz w celu wymiany powietrza. Taki gradient ciśnienia istnieje już przy słabych wiatrach. Zatem nie są potrzebne wentylatory z napędem mechanicznym.

W przypadku wychładzania nocą, automatycznie sterowane okna kierują w nocy ciepło wytwarzane przez promieniowanie słoneczne i źródła wewnętrzne na zewnątrz, a chłodne, świeże powietrze do wewnątrz. Dostarczane świeże powietrze zapewnia przyjemny klimat wewnątrz pomieszczeń dzięki przyjemnej temperaturze i dobrej jakości powietrza.

Chłodne nocne powietrze jako naturalne źródło chłodu

Chłodne nocne powietrze służy jako naturalne źródło chłodu – i dzięki temu wychładzanie nocą jest nie tylko zrównoważone i efektywne energetycznie, ale także naturalne i przyjazne dla środowiska.

W nowych budynkach taka klimatyzacja jest coraz częściej łączona z aktywacją rdzenia termicznego. Rury układa się w masach budowlanych, np. w stropach betonowych. Przez te rury przepływa woda stanowiąca czynnik grzewczy lub chłodzący. W idealnym przypadku wyeliminowałoby to potrzebę stosowania bardzo energochłonnych systemów klimatyzacji.

Wygodna automatyzacja dzięki centralnemu sterowaniu

Automatyczne wychładzanie nocą: przydatne w budynkach użytku publicznego

Automatyczne wychładzanie nocą: przydatne w budynkach użytku publicznego © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Automatyczne wychładzanie nocą jest szczególnie przydatne w budynkach użyteczności publicznej, biurowcach, obiektach sportowych lub szkołach. W tych dużych budynkach centralną rolę odgrywa energooszczędna wentylacja, zdrowy klimat wewnątrz pomieszczeń oraz monitorowanie stanu okien.

Nowoczesna technologia okien zapewnia optymalne wychładzanie nocą. Umożliwia ona automatyczne sterowanie całymi frontami okien lub grupami okien, gdy nikogo nie ma w środku. Sterownik centralny zapewnia możliwość definiowania i łatwego zmieniania scenariuszy wentylacji, takich jak okresy wentylacji.

Wychładzanie nocą w nowoczesnych koncepcjach budynków

Nowoczesne, odstawne okna wspomagają wychładzanie nocą.

Nowoczesne, odstawne okna wspomagają wychładzanie nocą.

Nawet w przypadku nowoczesnych szklanych fasad z tzw. oknami odstawnymi możliwe jest automatyczne wychładzanie nocą. W tej sytuacji skrzydła okien otwierają się równolegle na zewnątrz jako całość, co oznacza, że wygląd szklanej fasady pozostaje nienaruszony – na przykład przez odbicia od uchylonych okien.

Jednocześnie równoległe otwarcie okna zapewnia optymalną wymianę powietrza. Chłodne powietrze może napływać od dołu, a jednocześnie ciepłe, nieświeże powietrze może wydostawać się w górę. W porównaniu z oknami uchylnymi, okna odstawne osiągają znacznie wyższy współczynnik wymiany powietrza przy tej samej szerokości otwarcia.

„Inteligentne budynki” dzięki usieciowaniu

Automatyczne sterowanie oknami dla wychładzania nocą można połączyć w sieć z systemem zarządzania budynkiem, który steruje np. żaluzjami, markizami i roletami, a także systemami ogrzewania, klimatyzacji, oświetlenia i alarmowymi. Jeśli zautomatyzowana w ten sposób technika budynku automatycznie reaguje na wpływy i zmiany klimatu, to zmienia budynki w „Inteligentne Budynki”.

Inteligentne sterowanie i napędy okienne firmy GEZE

Automatyczne sterowanie oknami GEZE umożliwia naturalne wychładzanie nocą – niezależnie od tego, czy trzeba otworzyć małe, lekkie czy duże, ciężkie okna fasadowe, dachowe czy świetliki dachowe. Dzieje się tak, ponieważ napędami okiennymi można precyzyjnie sterować i umożliwiają one regulację szerokości otwarcia każdego okna. Dzięki temu możliwe są indywidualne koncepcje wentylacji zgodnie z potrzebami klienta.

Czujniki zapewniają całkowite bezpieczeństwo: czujniki obecności monitorują krawędzie zamykające i zapobiegają obrażeniom w wyniku automatycznego otwierania i zamykania. Czujniki wiatru i deszczu wysyłają sygnały zamknięcia okien i chronią budynek przed szkodami.

Za pomocą modułu interfejsu IQ box KNX, napędy okienne z serii IQ windowdrive od GEZE można podłączyć do magistrali budynku KNX. Pozwala to na centralne monitorowanie i obsługę wszystkich zautomatyzowanych okien.

Wymagania dla automatycznego nocnego wychładzania za pomocą okien

  • Umiarkowany klimat: temperatury zewnętrzne w nocy muszą być znacznie niższe od temperatur w budynku przez odpowiedni okres czasu.
  • Dobra jakość powietrza na zewnątrz: niewielka ilość przykrych zapachów, zanieczyszczeń, drobnego pyłu
  • Ochrona przed włamaniem: oknami w łatwo dostępnych miejscach, np. na parterze, można sterować osobno; ochrona za pomocą osłon okiennych lub specjalnej konstrukcji (okna odstawne).
  • Przy silnym deszczu lub wietrze: strukturalna ochrona przed warunkami atmosferycznymi lub automatyczne zamykanie otwartych okien

Kompleksowe wsparcie

GEZE wspomaga planowanie i rozpisywanie przetargów poprzez

  • doradztwo projektowe
  • teksty przetargowe dla architektów
  • rysunki CAD
  • pomysły na poprawę efektywności energetycznej budynków
  • informacje na temat wykorzystania nowoczesnych struktur fasadowych

Szybka i prosta realizacja projektu

GEZE wspiera firmy instalacyjne i instalatorów w szybkiej i nieskomplikowanej realizacji projektów poprzez

  • oprogramowanie konfiguracyjne WinCalc 2.0 dla firm instalacyjnych (program obliczeniowy dla technologii okien)
  • doradztwo w zakresie ochrony fasad dla trwale pięknej fasady
  • instrukcje montażu napędów okiennych