Automatyczna wentylacja przez okna – naturalna i energooszczędna
Automatyczne koncepcje wentylacji oparte na naturalnej wentylacji okien zapewniają większą higienę powietrza w pomieszczeniach we wszystkich typach budynków. W porównaniu z tradycyjnymi instalacjami klimatyzacji są nawet lepszą, bardziej energooszczędną opcją dostarczania świeżego powietrza. Wymiana powietrza odbywa się bez wentylatorów, wyłącznie przez okna poprzez różnicę temperatur i ciśnienie wiatru.
Systemy wentylacji okien: świeże powietrze dla zdrowego klimatu w pomieszczeniach
Bóle głowy, zmęczenie lub reakcje alergiczne – złe i zużyte powietrze w budynkach ma dla wielu osób nieprzyjemne konsekwencje. Lepsza izolacja w nowoczesnych lub odnowionych budynkach oznacza, że świeże powietrze praktycznie nie dostaje się do budynku. Pogarsza to w ogromnym stopniu higienę powietrza w pomieszczeniach. Skutkiem jest większe zanieczyszczenie i rozwój pleśni. W większości przypadków najlepiej zwalczyć to prostym sposobem: wentylacją grawitacyjną przez okna.
Automatyczne otwieracze okien zapewniają komfortowy klimat w pomieszczeniu. © Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH
Wentylacja ręczna czy system wentylacji maszynowej?
W przypadku wietrzenia ręcznego obowiązują następujące zasady: Krótkie i intensywne wietrzenie – tzw. wietrzenie uderzeniowe – jest lepsze niż trzymanie okien uchylonych przez dłuższy czas. Wietrzenie ręczne ma jednak tę wadę, że należy je wykonywać świadomie. Ale to, kiedy i na jak długo ktoś otwiera okna jest raczej przypadkowe – bo człowiek nie ma czujnika „złego powietrza”.
Natomiast system wentylacji maszynowej to urządzenie techniczne służące do automatycznego dostarczania powietrza zewnętrznego do pomieszczeń lub odprowadzania powietrza „zużytego”. Rozróżnia się systemy scentralizowane i zdecentralizowane. W zależności od zastosowania dostępne są systemy z kontrolowanym nawiewem (system nawiewny), kontrolowanym wywiewem (system wywiewny) lub kombinowane systemy nawiewno-wywiewne
- Scentralizowane systemy wentylacyjne pracują z odzyskiem ciepła i składają się z urządzenia wentylacyjnego z wentylatorami i wymiennikiem ciepła oraz z przynależnego systemu dystrybucji powietrza, poprzez który powietrze jest zasysane lub odprowadzane w sposób kontrolowany.
- Zdecentralizowane systemy wentylacyjne zazwyczaj nie posiadają systemu przewodów powietrznych, ale składają się z kilku małych urządzeń , które są wbudowane bezpośrednio w ścianę zewnętrzną.
Wymaganą wydajność powietrza system wentylacyjny określa w zależności od zapotrzebowania. Ten rodzaj kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych (KWL) wiąże się jednak z wysokimi kosztami ze względu na zapotrzebowanie na energię i miejsce. Systemy te wymagają również wielu prac konserwacyjnych; na przykład filtry muszą być regularnie czyszczone i wymieniane. W przeciwnym razie roztocza mogą z czasem osadzać się w systemie i być rozprowadzane ze świeżym powietrzem we wszystkich pomieszczeniach, co znacznie pogarsza higienę powietrza, a w najgorszym przypadku wywołuje problemy zdrowotne. Dotyczy to zarówno systemów wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej, szpitalach, hotelach, szkołach itp.
Atrakcyjna alternatywa dla instalacji wentylacyjnej: automatyczna wentylacja okien
Atrakcyjną alternatywą dla systemów wentylacji maszynowej jest automatyczna wentylacja przez okna uruchamiane silnikiem, czyli system wentylacji okien. Taka forma wentylacji pomieszczeń i mieszkań umożliwia uzyskanie dobrej jakości powietrza bez dużych wydatków energetycznych. Czujniki mierzą np. zawartość dwutlenku węgla w pomieszczeniu oraz automatycznie regulują otwieranie i zamykanie okien. Wymiana powietrza odbywa się poprzez naturalne różnice temperatur pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem oraz poprzez ciśnienie wiatru. Latem ta wentylacja okienna zapewnia klimatyzację budynku w chłodnych godzinach nocnych. Dzięki temu ta forma wentylacji gwarantuje dobrą jakość powietrza bez użycia wentylatorów napędzanych prądem.
Naturalna wentylacja za pomocą automatycznych napędów okiennych jest niezawodną alternatywą dla ręcznej wentylacji okien. Są one również wysoko oceniane w porównaniu do systemów wentylacyjnych.
Zalety automatycznych systemów wentylacji okien
- Komfort: dzięki automatyzacji możliwe jest indywidualne i elastyczne sterowanie.
- Jakość powietrza w pomieszczeniu: na przykład zapobieganie ewentualnym szkodom spowodowanym wilgocią
- Poprawa higieny powietrza w pomieszczeniach i ograniczenie miejsc transmisji bakterii, zarazków i wirusów
Warunek: okna z napędem elektrycznym
Dobra jakość powietrza w budynkach przez cały czas – dzięki odpowiedniej technologii okien © Exorbitart / GEZE GmbH
Okna z napędem elektrycznym mają już na przykład możliwość automatycznego otwierania i zamykania za pomocą zegara sterującego. Jednak automatyczna wentylacja ma najlepszą skuteczność, gdy jest sterowana przez czujniki. To sterowanie wentylacją monitoruje jakość powietrza w pomieszczeniu, a regulacja zapewnia niezbędne stany okien. Użytkownicy mogą jednak również w trybie automatycznym w każdej chwili interweniować i wygodnie obsługiwać napędy za pomocą przycisków przewietrzania. Prowadzi to do wysokiej akceptacji ze strony użytkownika budynku. Automatyczna wentylacja okien opiera się na określonych ustawieniach:
Współczynniki otwarcia okna sterowanego czujnikiem
- Temperatura wewnętrzna i zewnętrzna oraz różnica między tymi wartościami
- Siła i kierunek wiatru oraz opady
- Czas użytkowania, np. pory dnia, dni powszednie i weekendy
- Jakość powietrza w pomieszczeniach: wilgotność powietrza, wartości CO2 lub VOC i temperatura w pomieszczeniach
Automatyka budynku dzięki zintegrowanej technice sterowania
Nowoczesna technika sterowania pozwala na elastyczne i bezstopniowe ustawienie skoku wentylacji, prędkości otwierania i czasu wentylacji dla każdego okna. Napędy można dopasować do różnych rozmiarów okien i szerokości otwarcia, dzięki czemu możliwe są rozwiązania dopasowane do obiektu. W razie potrzeby zintegrowany tryb synchroniczny napędów GEZE IQ windowdrive umożliwia rzeczywistą synchronizację do czterech napędów okiennych i dwóch siłowników ryglujących.
Dzięki naszym inteligentnym systemom wentylacji okien torujemy drogę do bardziej zrównoważonego rozwoju w nieruchomościach publicznych i prywatnych. W ten sposób umożliwiamy realizację nowoczesnych koncepcji inteligentnego budynku.
Sven Kuntschmann, kierownik segmentu technologii okien GEZEAutomatyczne sterowanie oknami w celu wentylacji można połączyć w sieć z kompleksowym systemem sterowania klimatem w pomieszczeniu i budynkiem, który steruje również np. żaluzjami, markizami i roletami, a także ogrzewaniem, klimatyzacją, oświetleniem i urządzeniami alarmowymi.
Inteligentne połączenie sieciowe z centralnym sterowaniem wentylacją jest korzystne zwłaszcza w przypadku dużych budynków, ponieważ nie trzeba tu zamykać okien ręcznie. Wysterowanie odbywa się za pomocą protokołów magistrali polowej. Napędy mogą realizować „inteligentną” technikę budynku poprzez instalacje radiowe, KNX lub BACnet i w ten sposób umożliwić „inteligentne” fasady.
Zwiększona higiena powietrza w pomieszczeniach i zmniejszenie miejsc transmisji wirusów itp.
Federalne Ministerstwo Zdrowia zaleca odpowiedni dopływ świeżego powietrza w celu poprawy higieny powietrza w pomieszczeniach. Naukowcy podejrzewają również, że w zamkniętych pomieszczeniach może istnieć większe ryzyko zakażenia przez aerozole. Zautomatyzowane napędy okien, które można obsługiwać bez dotykania, umożliwiają regularny dopływ świeżego powietrza, a dodatkowo zwiększają komfort i bezpieczeństwo użytkowników: jeśli okna nie muszą być otwierane ręcznie, nie dochodzi do przenoszenia bakterii, zarazków i wirusów przez dotyk.
Pobierz ulotkę z poradami dotyczącymi higieny w zakresie wentylacji grawitacyjnej (PDF | 0,97 MB)
Dlatego rozwiązania wentylacji automatycznej przez okna są również szczególnie przydatne w szpitalach, zakładach opiekuńczych lub innych budynkach, które koncentrują się na rekonwalescencji i dobrym samopoczuciu użytkowników zgodnie z podejściem „architektury medycznej”.
Dowiedz się więcej o architekturze medycznej
PRODUKTY I ROZWIĄZANIA GEZE DLA DOBREGO KLIMATU W POMIESZCZENIU (PDF | 0,97 MB)
FAQ: automatyczna wentylacja okien
W przypadku automatycznej wentylacji przez okna dopływ świeżego powietrza w budynkach jest kontrolowany przez ciśnienie wiatru i specjalne czujniki. W ten sposób elektrycznie napędzane okna są automatycznie i inteligentnie otwierane lub zamykane.
Automatyczna wentylacja okien zapewnia większą higienę powietrza w pomieszczeniach we wszystkich typach budynków i wystarczający dopływ świeżego powietrza. W zasadzie dla wszystkich użytkowników budynków publicznych lub prywatnych. Ale przede wszystkim do miejsc, gdzie kilka osób pracuje razem, spędza dużo czasu w zamkniętych pomieszczeniach, a higiena odgrywa szczególną rolę, np.: w hotelach, biurach, szpitalach czy szkołach.
Elektryczne napędy okienne i moduły interfejsów mogą być montowane w budynkach wszystkich typów. W GEZE chętnie doradzamy i oferujemy kompletne rozwiązania oraz poszczególne produkty zapewniające zdrowy klimat w pomieszczeniu.
Kliknij tutaj, aby przejść bezpośrednio do systemów okiennych GEZE
Aby ułatwić przegląd naszych systemów okiennych, przedstawiamy poniżej przewodnik, który pomoże wybrać odpowiedni napęd okienny.
Planowanie indywidualne i obiektowe
GEZE wspiera planowanie automatycznych systemów wentylacyjnych odpowiednimi koncepcjami wentylacji. Zwłaszcza architekci cenią subtelne i minimalistyczne wzornictwo. Nowe napędy są dyskretne i doskonale dopasowane kolorystycznie. Dzięki temu harmonijnie wkomponowują się w każdą fasadę.
Ponadto oferujemy teksty specyfikacji przetargowej dla architektów, rysunki CAD oraz koncepcje podnoszenia klas efektywności budynków.
Dowiedz się, co należy uwzględnić przy planowaniu napędów okiennych.
Wszechstronne kompetencje z jednego źródła
GEZE wspiera producentów i instalatorów w szybszej i prostszej realizacji projektów, udostępniając schematy okablowania i dopuszczenia. Na szczególną uwagę zasługuje nasze oprogramowanie konfiguracyjne Win Calc 2.0. Konfigurator technologii okien GEZE wykonuje wszystkie skomplikowane obliczenia związane z koncepcją systemu okien: szybko, łatwo i komfortowo. Program umożliwia obliczenia dla okien wentylacyjnych oraz odprowadzania dymu i ciepła sterowanych ręcznie lub wyposażonych w silnik elektryczny, jak i urządzeń do grawitacyjnego odprowadzania dymu i ciepła. Program przejmuje wszystkie obliczenia i wyprowadza wszystkie możliwe do zastosowania rozwiązania napędowe.
Kompleksowa obsługa od samego początku
GEZE oferuje kompleksową obsługę w zakresie montażu i konserwacji systemów. Dodatkowo udostępniamy oczywiście odpowiednie instrukcje montażu.