BIM optymalizuje planowanie budynków – najpierw cyfrowo, a następnie w rzeczywistości
BIM oznacza Building Information Modelling (modelowanie informacji o budynku) i jest nowoczesną, cyfrową metodą pracy służącą do zintegrowanego planowania, optymalizacji, tworzenia i zarządzania budynkami. Modele BIM składają się z obiektów BIM, cyfrowych odpowiedników rzeczywistych wyrobów budowlanych. GEZE udostępnia za darmo edytowalne obiekty drzwi BIM, aby zapewnić większe bezpieczeństwo planowania przy mniejszym wysiłku.
BIM sprawia, że projekty budowlane są tańsze i bardziej wydajne
Dzięki BIM skomplikowane projekty budowlane są tańsze i bardziej efektywne. © Getty Images/iStockphoto
Masz problemy z nadmiernymi kosztami i dotrzymywaniem terminów? Wydaje się to nieuniknione w przypadku dużych projektów budowlanych, takich jak nowe lotnisko w Berlinie czy sala koncertowa Elbphilharmonie w Hamburgu. Przed tym problemem nie mogą uciec nawet mniejsze budynki. Jednak szczególnie klienci z sektora publicznego mają dużą nadzieję na lepszą przyszłość, wybierając nowe procesy i narzędzia planowania: metoda planowania Building Information Modelling (BIM) ma na celu usprawnienie planowania i kontroli projektów budowlanych.
W klasycznym planowaniu budowy plany są sporządzane w kilku etapach, wysyłane do władz, a następnie ponownie zmieniane. Tworzenie kalkulacji kosztów i koordynacja procesów w poszczególnych dziedzinach na placu budowy to również kluczowe zadania. Jednak w miarę rozwoju złożoności projektów budowlanych, procesy te często nie przebiegają płynnie z uwagi na liczne współzależności i zmieniające się relacje, które należy stale brać pod uwagę.
Zintegrowane planowanie z BIM
BIM, czyli building information modelling, łączy wszystkich zaangażowanych na jednej platformie i zmniejsza liczbę etapów koordynacji. BIM reprezentuje nowy, zintegrowany i cyfrowy system planowania budynków, który może być postrzegany jako gigantyczna baza danych. W ramach tego wszystkie obiekty, które są specyficzne dla danego budynku (np. mur, drzwi, okna itp., a także technika budowlana) są zapisywane w formie cyfrowej, łączone i powiązane w sieć w unikalnym modelu 3D, na którym pracują wszyscy uczestnicy.
Baza danych zawiera również wszystkie istotne informacje o materiałach i ich trwałości, dźwiękoszczelności, ochronie przeciwpożarowej oraz, co najważniejsze, kosztach.
Dzięki temu za pomocą BIM można projektować, modelować, optymalizować i symulować budynki. Celem jest realizacja projektów budowlanych taniej, prościej i z mniejszym opóźnieniem. Dodatkowo modele są wykorzystywane nie tylko do budowy, ale także sprawiają, że późniejsza praca jest bezpieczniejsza, bardziej komfortowa i wydajna.
Nasz ekspert BIM Günther Weizenhöfer w wywiadzie na temat „Planowanie budowy z BIM”.
Wysoka jakość planowania
Kluczową zaletą BIM jest to, że wszyscy uczestnicy – architekci i projektanci, generalni wykonawcy i budowlańcy/operatorzy – mogą wirtualnie sprawdzić projekt budowlany jako model w fazie planowania. Pozwala to na zidentyfikowanie i szybkie skorygowanie błędów i niespójności na etapie modelowania, co oznacza, że poprawia się jakość, a co ważniejsze, bezpieczeństwo planowania. Dodatkowo, firmy budowlane mogą na wczesnym etapie dobierać materiały i wykonawców na podstawie informacji i propozycji przechowywanych w BIM.
Zastosowanie BIM staje się coraz bardziej popularne w projektach budowlanych w sektorze publicznym w Europie
Wielka Brytania, Holandia, Dania, Finlandia i Norwegia również nakazują stosowanie BIM w projektach budowlanych finansowanych ze środków publicznych. W Niemczech Ministerstwo Transportu i Cyfryzacji (BMVI) chce od 2020 roku wykorzystywać BIM do wszystkich nowych projektów planistycznych.
Zalety budownictwa wirtualnego z BIM
- Lepsza wymiana informacji między wszystkimi zainteresowanymi stronami
- Zwiększona produktywność
- Wcześniejsze wykrywanie i usuwanie błędów
- Większe bezpieczeństwo planowania i kosztów
Obiekty BIM zwiększają bezpieczeństwo planowania i zmniejszają liczbę błędów.
Głównym elementem metody BIM są cyfrowe modele budynków. Składają się na nie poszczególne obiekty BIM, czyli cyfrowy odpowiednik rzeczywistych wyrobów budowlanych. Opierają się one na ustrukturyzowanych danych, które umożliwiają porównywanie produktów, np. wymiarów, wag, technicznych informacji o produktach i danych producenta, takich jak dostępne warianty, terminy zamówień, ceny, terminy dostaw, informacje o montażu lub konserwacji itp.
Wbudowanie obiektów BIM w modele budynków BIM upraszcza proces składania zapytań ofertowych, szacowania kosztów, obliczeń i symulacji w fazie planowania. W fazie wykonania wspomaga to zamawianie, dostawę, samo wykonanie i montaż. Co więcej, upraszcza to eksploatację budynku w fazie obsługi.
Obiekty BIM mogą zracjonalizować procesy robocze, zminimalizować źródła błędów i zapewnić coraz większą cyfryzację w budownictwie.
Günther Weizenhöfer, architekt i Kierownik Zespołu Seminariów Planistycznych GEZEProjektuj i dostarczaj projekty budowlane szybko i bezpiecznie przy użyciu obiektów drzwiowych BIM
Wszystkie drzwi w budynku można bardzo łatwo zaprojektować za pomocą obiektów BIM od GEZE. W odróżnieniu od wielu innych dostawców GEZE oferuje zawsze całe drzwi jako obiekt BIM, dzięki czemu drzwi można rozważać z uwzględnieniem wszystkich ich komponentów. Te wielofunkcyjne drzwi można wykorzystać do przedstawienia wszystkich drzwi rozwieranych, przesuwnych i karuzelowych. Obiekty BIM od GEZE dla Autodesk Revit, Graphisoft Archicad i Nemetschek Allplan są bezpłatne.
Dowiedz się więcej o obiektach drzwi BIM i pobierz jeSłownik BIM
Aby wszyscy uczestnicy projektu mogli efektywnie współpracować w ramach BIM, niezbędna jest wspólna baza informacyjna. Building Information Modelling buduje się na przejrzystej, wspólnej platformie wiedzy. Znajdują się tu najważniejsze terminy BIM, dzięki którym można rozpocząć udaną współpracę. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt z naszym zespołem ekspertów.
Big BIM
Big BIM odnosi się do ciągłego stosowania BIM w całym cyklu użytkowania budynku, integrując wszystkie dziedziny. Oznacza to, że wszystkie projekty i obliczenia są wprowadzane do wspólnego środowiska programowego.
Closed BIM
W Closed BIM stosowane są zastrzeżone systemy programowe. Strony współpracujące używają tego samego systemu. Z jednej strony, skutecznie ogranicza to dostęp do odpowiedniego procesu BIM. Z drugiej strony, konwersja modelu na format IFC nie powoduje utraty żadnych danych.
Computer Aided Facility Management (CAFM)
Wspomagane komputerowo zarządzanie obiektami ułatwia obsługę i konserwację budynków za pomocą rozwiązań programowych. Ogólnie rzecz biorąc, systemy CAFM składają się z bazy danych i interfejsu użytkownika. Na przykład, użytkownicy mogą rejestrować zgłoszenia napraw bezpośrednio w systemie CAFM. W systemie można również przeprowadzać regularne, niezbędne prace konserwacyjne, na przykład w przypadku drzwi przeciwpożarowych.
Construction Operations Building Information Exchange (COBie)
COBie jest standardem przekazywania istotnych, niegeometrycznych informacji z modelu BIM do oprogramowania do zarządzania obiektami.
Format współpracy BIM (BCF – BIM Collaboration Format)
Format współpracy BIM jest otwartym formatem wymiany umożliwiającym prostą komunikację pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu BIM. W modelu IFC (patrz Industry Foundation Classes), konflikty lub inne problemy można zlokalizować i oznaczyć komentarzami. Pliki BCF można odczytywać i edytować za pomocą popularnych sprawdzarek modeli. Niektóre systemy CAD udostępniają narzędzia umożliwiające tworzenie oznaczeń w formacie BCF.
Industry Foundation Classes
Modele Industry Foundation Classes (IFC) zostały wprowadzone w latach 90. jako format wymiany danych dla BIM. Od tego czasu pojawiły się różne wersje. Z założenia IFC miało umożliwić transfer danych z jednego systemu CAD do drugiego. Jednakże po konwersji modelu BIM na format IFC znaczna część danych zostaje utracona.
Little BIM
Little BIM odnosi się do stosowania BIM w ograniczonym zakresie, tj. w odniesieniu do jednego konkretnego modelu branżowego, np. w ramach biura technicznego. Little BIM jest odizolowaną aplikacją, a jednocześnie zapewnia wzrost wydajności dedykowanego pakietu roboczego. W większości przypadków stosowane są zastrzeżone rozwiązania.
Model branżowy
Model branżowy reprezentuje model danej branży, np. model architektoniczny, model strukturalny, model usług techniki budynku, itd.
Model koordynacji
W modelu koordynacyjnym łączy się różne modele handlowe. W modelu koordynacyjnym potencjalne kolizje można zidentyfikować za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Koordynator BIM odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu jakości różnych modeli branżowych i modelu koordynacji.
Modelowanie parametryczne
W modelowaniu parametrycznym, geometria elementu budowlanego dynamicznie dostosowuje się do zmian wartości parametrycznych. Poszczególne wymiary są ze sobą powiązane poprzez logiczne ograniczenia. Na przykład przeszklenie drzwi zmieści się automatycznie w skrzydle drzwiowym, o ile zostanie określona szerokość ramy.
Obiekt BIM
Obiekty BIM to cyfrowe odpowiedniki poszczególnych produktów lub elementów budowlanych. Te ostatnie pozwalają na wprowadzenie logicznych ograniczeń i odniesień. Przykładowo, podstawowy obiekt drzwi rozwieranych można skonfigurować z napędem automatycznym lub samozamykaczem. Obiekty BIM można uzyskać od sprzedawców. Alternatywnie, mogą one zostać stworzone przez użytkownika z ogólnej biblioteki odpowiedniego architektonicznego systemu CAD. Obiekty BIM, oprócz informacji geometrycznych, zawierają przypisane parametry, takie jak właściwości geometryczne i fizyczne.
Open BIM
Open BIM nie wymaga konkretnego oprogramowania. Generalnie, jako ogólny format wymiany używany jest IFC (Industry Foundation Classes). Różne modele branżowe można połączyć w przeglądarkach i/lub porównywarkach modeli.
Oprogramowanie BIM
BIM jest metodą, a nie oprogramowaniem. Zamiast tego, w ramach BIM stosowane są różne rozwiązania i typy oprogramowania. Dostępne są różne programy CAD oferowane przez różne firmy programistyczne. Do tych systemów CAD można wgrać obiekty BIM i/lub wtyczki od różnych dostawców i z różnych platform. Zakres programów obejmuje również rozwiązania w zakresie zarządzania obiektami.
Plan realizacji BIM (BEP – BIM Execution Plan)
Plan realizacji BIM jest elementem ram prawnych dla BIM. Opisuje on sposób, w jaki spełniane są wymogi informacyjne pracodawcy (patrz EIR). Zasadnicza zawartość BEP obejmuje przydział ról, definicję przepływów pracy oraz specyfikację sprzętu i oprogramowania, które mają zostać wykorzystane w procesie.
Poziom 2 BIM
Poziom 2 BIM jest wiodącą inicjatywą rządu brytyjskiego mającą na celu ustanowienie standardu BIM w Wielkiej Brytanii. Od 2016 roku wszystkie publiczne projekty budowlane muszą być planowane z wykorzystaniem BIM. Doprowadziło to do opracowania różnych standardów, takich jak PAS 1192 i ISO 19650 stanowiących międzynarodowe standardy zarządzania danymi w BIM.
Poziom rozwoju (LOD)
Poziom rozwoju (lub poziom szczegółowości) jest miarą stopnia szczegółowości zawartego w modelu BIM. Wytyczne dotyczące LOD 100 – 500 oraz wymagane informacje dla każdego poziomu zostały określone przez American Institute of Architecture. Na przykład, w LOD 100 okna przedstawione są jako otwór w ścianie. W LOD 500 wyszczególnione są m.in. profile okienne, szyby, funkcje otwierania i (jeśli dotyczy) automatyka. Geometryczna prezentacja 3D okna obejmuje wszystkie istotne struktury.
Wykrywanie konfliktów
Wykrywanie konfliktów jest jedną z kluczowych korzyści płynących z BIM. Można zidentyfikować kolidujące ze sobą elementy budowlane i opracować odpowiednie rozwiązania w modelu cyfrowym, przed ich realizacją. Jest to skuteczna i znacząca poprawa w odniesieniu do zrównoważonego rozwoju i kosztów budowy.
Wymóg informowania zleceniodawcy (EIR)
W wymogu informowania zleceniodawcy, zleceniodawca określa, jakie informacje muszą być dostarczone przez wykonawcę w którym punkcie procesu BIM. EIR może obejmować wszystkie fazy procesu BIM, a tym samym cyklu użytkowania budynku i służyć jako podstawa dla BEP (BEP).
Building Information Modelling (BIM)
Building Information Modelling to integralna metoda zarządzania budynkami przez cały cykl użytkowania budynku. Obejmuje to planowanie, budowę, eksploatację, remont i rozbiórkę budynku. Wszystkie zaangażowane strony wprowadzają odpowiednie informacje do modelu BIM w celu stworzenia cyfrowej bliźniaczej części budynku. Model ten można wykorzystać do identyfikacji potencjalnych konfliktów, symulacji przypadków użycia oraz do zarządzania obiektem.
3D, 4D, 5D, 6D, 7D…
3D odnosi się do klasycznego modelu geometrycznego budynku w trzech wymiarach. Samo 3D to nie BIM. 4D, 5D, itd. są rozszerzeniem modelu 3D, zawierającym dalsze informacje alfanumeryczne. Do modelu 3D można dodać informacje o cenie, czasie realizacji lub stałych fizycznych, takich jak współczynnik przenikania ciepła. W procesie BIM informacje te pozwolą na przykład na automatyczne obliczenie rachunku ilościowego lub na kontrolę konserwacji podczas użytkowania budynku.
Łatwe planowanie z BIM
- Kontakt i interakcja ze specjalistami jest częścią kompletnego rozwiązania GEZE BIM.
- GEZE oferuje nie tylko projekty 3D, ale również rozwiązania dla projektantów w ramach procesu BIM.
- W przyszłości architekci będą w coraz większym stopniu zobowiązani do stosowania BIM w odniesieniu do budynków finansowanych ze środków publicznych.
Obiekty BIM pomagają firmom instalacyjnym i pracownikom
Dzięki planowaniu BIM, firmy instalacyjne i inżynierowie mogą być pewni, że wszystko zostało właściwie przemyślane i nie będzie żadnych niespodzianek.
- Znacznie zwiększone i skoordynowane bezpieczeństwo planowania
- Pozwala to uniknąć błędów w komunikacji pomiędzy różnymi dziedzinami.
Obiekty BIM firmy GEZE minimalizują czas obsługi i koszty
- Udostępnienie obiektów drzwiowych BIM jest usługą GEZE dla projektantów i architektów, którzy pracują z BIM.
- Dzięki obiektom BIM firmy GEZE, planowanie jest bardziej kompleksowe i lepiej przemyślane, co skutkuje skróceniem czasu obsługi i obniżeniem kosztów dla operatorów.