Drzwi rozwierane – odpowiedni wybór na etapie planowania drzwi?

Klasyczne drzwi rozwierane – nazywane również drzwiami rozwiernymi lub przymykowymi – to najczęściej używany rodzaj drzwi, ponieważ spełnia szeroki zakres wymagań konstrukcyjnych, takich jak ochrona przeciwpożarowa czy dostępność. Dodatkowo drzwi rozwierane są dostępne w różnych wersjach, np. otwierane automatycznie lub ręcznie. Lecz w niektórych przypadkach drzwi karuzelowe lub przesuwne mogą być lepszym wyborem: oferujemy wsparcie w znalezieniu odpowiedniego systemu dla Twojej inwestycji.

Szybki przegląd techniki drzwiowej GEZE i systemów napędowych do drzwi rozwieranych

Dzięki zastosowaniu mocnego napędu GEZE Powerturn IS ciężkie skrzydła aktywne w ratuszu w Leonbergu poruszają się bezpiecznie i precyzyjnie.

Dzięki zastosowaniu mocnego napędu GEZE Powerturn IS ciężkie skrzydła aktywne w ratuszu w Leonbergu poruszają się bezpiecznie i precyzyjnie. © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Bez względu na to, czy mowa o ochronie przeciwpożarowej, dostępności, komforcie, estetyce czy natężeniu ruchu, w większości przypadków drzwi rozwierane wraz dopasowanymi systemami ryglującymi GEZE i ich wariantami zdobywają wysokie noty pod względem tych ważnych wymagań. Jednak z każdą nową inwestycją planiści i architekci mierzą się z zadaniem doboru spośród szerokiego zakresu opcji takiego samozamykacza lub napędu drzwi, który będzie łączył w sobie najlepsze możliwości i funkcje.

Drzwi rozwierane mogą być wykorzystane w różnych scenariuszach

Na przykład drzwi rozwierane z samozamykaczami GEZE można zamykać bezpiecznie, wygodnie i bezszelestnie. Bez względu na to, czy zastosowany będzie samozamykacz z układem z dźwignią nożycową, szyną ślizgową lub zintegrowany z drzwiami, każdy rodzaj zapewnia maksymalne bezpieczeństwo w przypadku pożaru. Należy przy tym pamiętać, że stosowanie samozamykaczy stało się niezbędne ze względu na coraz bardziej wymagające przepisy bezpieczeństwa. Czas podtrzymania położenia otwarcia drzwi przeciwpożarowych można bez trudu określić za pomocą mechanizmów podtrzymania położenia otwarcia GEZE. Dodatkowo oferujemy liczne rozwiązania drzwi rozwieranych, także dla drzwi innych niż przeciwpożarowe.

Samozamykacze podłogowe, jak również warianty samozamykaczy zintegrowanych zapewniają wyjątkowe możliwości, w szczególności w odniesieniu do walorów wizualnych. Wariant ten spełni wysokie wymagania wobec designu i funkcjonalności. Oba warianty bardzo subtelnie wpływają na wygląd drzwi i fasady, jednocześnie spełniając wszystkie wymagania bezpieczeństwa.

Nasze napędy drzwi automatycznych oznaczają „komfort, bezpieczeństwo, dostępność i higienę”, ponieważ osoba wchodząca lub wychodząca nie musi dotykać klamki ani przełącznika. W najlepszym układzie użytkownicy nawet nie zauważają, że przeszli przez drzwi. Jest to oczywista zaleta – zwłaszcza z punktu widzenia higieny i dostępności – i jest zgodna między innymi z nowoczesnymi koncepcjami budynków, takimi jak architektura uzdrawiająca.

Zalety drzwi rozwieranych

Co do zasady drzwi rozwierane są zawsze dobrym wyborem, gdy wymagane jest zapewnienie bezpiecznego wejścia do budynku bez barier, lecz także w przypadku zastosowań wewnątrz budynku. Jeśli przykładowo drzwi mają za zadanie spowolnić wejście lub utworzyć wyjątkowo prestiżowe obszary wejściowe, drzwi karuzelowe mogą być bardziej odpowiednim rozwiązaniem. Jeśli wejście wykorzystywane będzie do kontrolowania wstępu lub jako rozwiązanie zamykające w strefie wejścia, zalecane jest zastosowanie drzwi przesuwnych.

Popularne we wszystkich branżach: napędy drzwi rozwieranych GEZE

GEZE TSA 160 NT w sali operacyjnej

GEZE TSA 160 NT w sali operacyjnej w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie © H. Łukasz Janicki / GEZE Polska

Z drzwiami rozwieranymi spotykamy się we wszystkich miejscach. Zarówno w centrach handlowych, biurowcach, na lotniskach, w klinikach i we własnych domach. Nasze samozamykacze i okucia drzwiowe umożliwiają znalezienie odpowiedniego rozwiązania dla Twojego budynku w celu otwierania i zamykania jedno- i dwuskrzydłowych drzwi rozwieranych. W wielu rodzajach budynków drzwi dwuskrzydłowe powinny pozostawać otwarte w celu zapewnienia odpowiedniej ilości miejsca dla przechodzących osób lub transportu, jednak powinny bezpiecznie zamykać się w przypadku pożaru. W takich sytuacjach można optymalnie wykorzystać niewielkie mechanizmy podtrzymania położenia otwarcia GEZE, na które składa się samozamykacz górny i system szyn ślizgowych. Taki system drzwiowy otwiera się bez wysiłku, lecz może być w razie potrzeby również wyposażony w ustalacz w celu bezpiecznego i niezawodnego zamknięcia na wypadek niebezpieczeństwa. W przypadku wymagań specjalnych w domach dla osób starszych, szpitalach i przedszkolach samozamykacze GEZE z elektryczną funkcją rozłączenia umożliwiają otwieranie i zamykanie drzwi praktycznie bez użycia siły. Funkcja zwolnienia drzwi przez samozamykacz oznacza, że drzwiami można poruszać z minimalnym oporem w kierunku otwierania lub zamykania, jeśli zostały już wcześniej raz otwarte (np. rano) do ustalonego kąta otwarcia. Jednocześnie samozamykacz zamyka drzwi w sposób kontrolowany, gdy tylko nastąpi przerwa w zasilaniu elektrycznym. Zapewnia to zgodność z przepisami ochrony przeciwpożarowej przy jednoczesnym zachowaniu koncepcji bez barier.

Nasze rozwiązania dla przemysłu

Główne wymagania i funkcje trzech rodzajów drzwi

  DRZWI ROZWIERANE DRZWI KARUZELOWE DRZWI PRZESUWNE

Ochrona przeciwpożarowa

Tak, w zależności od wybranego produktu, zobacz tutaj. Nie

System do otwierania drzwi przesuwnych: Nie

Automatyczne drzwi przesuwne: Tak

Dostępność

Tak, ale należy przestrzegać ograniczeń użytkowania wraz z wyjątkami. Nie

System do otwierania drzwi przesuwnych: opcjonalny

Automatyczne drzwi przesuwne: Tak

Droga ewakuacyjna Tak, dostępna z większością drzwi rozwieranych. Lista wyjątków dostępna jest tutaj.

Ręczne: Nie

Automatyczne: Tylko do dróg ewakuacyjnych i ratunkowych (bez ochrony przed dymem): Tak, jedynie w przypadku okucia typu Break-Out ze składanymi skrzydłami

System do otwierania drzwi przesuwnych: Nie

Automatyczne drzwi przesuwne: Tak, w przypadku aprobaty dla dróg ewakuacyjnych i ratunkowych

Drzwi wewnętrzne/zewnętrzne

Możliwe zastosowanie jako drzwi wewnętrzne lub fasadowe, w zależności od rodzaju drzwi rozwieranych. Więcej informacji dostępnych jest tutaj:

W przypadku mechanizmów podtrzymania położenia otwarcia: Różne wymagania i funkcje, które według tabeli nie mogą zostać spełnione, można wprowadzić poprzez dopasowanie do obiektu. Skontaktuj się z nami.
Oba obszary

System do otwierania drzwi przesuwnych: do obszarów wewnętrznych

Automatyczne drzwi przesuwne: Oba obszary, głównie obszary zewnętrzne

Natężenie ruchu Wysokie, lista wyjątków dostępna jest tutaj.

Ręczne: Od niskiego do wysokiego

Automatyczne: Wysokie

System do otwierania drzwi przesuwnych: Niskie/średnie

Automatyczne drzwi przesuwne: Wysokie

Odpowiednie systemy drzwiowe Systemy drzwiowe jedno- i dwuskrzydłowe są dostępne w przypadku większości rodzajów drzwi rozwieranych, prawych i lewych drzwi przymykowych. Lista wyjątków dostępna jest tutaj. Systemy drzwiowe 3- i 4-skrzydłowe Jedno- i wieloskrzydłowe drzwi przesuwne
Materiał skrzydła drewno/szkło/metal Drewno i szkło w przypadku większości rodzajów drzwi rozwieranych. Lista wyjątków dostępna jest tutaj. Szkło/aluminium Drewno + szkło

Znajdź odpowiednie drzwi rozwierane dla swojego produktu

Czy drzwi rozwierane są idealnym rozwiązaniem dla Twoich wymagań budowlanych? GEZE oferuje w swoim asortymencie liczne warianty samozamykaczy i systemów napędowych, które spełniają szczególne wymagania. Chętnie pomożemy w doborze odpowiednich drzwi rozwieranych.

Zobacz nasze drzwi rozwierane i wszystkie szczegóły poszczególnych produktów

Szukasz napędu drzwi rozwieranych? Zapoznaj się z naszym asortymentem!

Zintegrowane planowanie drzwi z użyciem BIM

Drzwi należą do najbardziej złożonych elementów podczas planowania budynku. Oferujemy wszechstronne porady w temacie BIM oraz darmowe obiekty drzwiowe BIM. Możesz na przykład wczytać jedno- lub dwuskrzydłowe drzwi rozwierane do różnych systemów CAD i indywidualnie je skonfigurować. Cenne narzędzie do zintegrowanego planowania budynku.

Dowiedz się więcej o obiektach BIM GEZE