Architektura uzdrawiająca – czyli w jaki sposób planowanie budynku sprzyja dobremu samopoczuciu i leczeniu
Szpitale i domy opieki muszą oczywiście być czyste, higieniczne, a w niektórych strefach nawet zupełnie wolne od zarazków. Muszą również spełniać przepisy w sprawie dostępności i ochrony przeciwpożarowej. Oznacza to, że środowisko może często wyglądać na sterylne, funkcjonalne, lecz nieszczególnie przyjemne. Jednocześnie takie budynki muszą ciągle zapewniać atmosferę, która sprzyja dobremu samopoczuciu i rekonwalescencji pacjentów i pensjonariuszy, a także personelu oraz odwiedzających. Połączenie tych różnych potrzeb czyni planowanie budynku złożonym zadaniem.
Przepisy dotyczące higieny a dobre samopoczucie – sprzeczne wymagania?
© GEZE
Z jednej strony istnieją przepisy dotyczące higieny i środki uważane za niezbędne w celu zapewnienia odpowiedniej opieki pacjentom i odwiedzającym. Z drugiej strony środowisko musi być jak najbardziej komfortowe, ale jednocześnie zapewniać otwartość, bezpieczeństwo i wypoczynek. Architektura uzdrawiająca polega zatem na połączeniu architektury i zdrowia z ukierunkowaniem na kluczowe kwestie: W jaki sposób architektura może przyczyniać się do leczenia? W jakim zakresie pozytywnie postrzegane środowisko wpływa na zachowanie zdrowia? Oprócz braku oznakowania czynniki, takie jak stres, hałas, ciemność i niska jakość powietrza mają negatywny wpływ na dobre samopoczucie ludzi, a zatem również na ich rekonwalescencję. Dobre oznakowanie, oświetlenie i wentylacja stanowią więc kluczowe czynniki dla zapewnienia pozytywnego rezultatu.
Jeden budynek – miejsce różnych doświadczeń dla różnorodnych grup użytkowników
Konstrukcja szpitala lub domu opieki nie odbiega zbytnio od struktury małego miasteczka. Znajdują się tam sale dla rodzin, sale intensywnej opieki, organizacje pomocy, parki, a w licznych przypadkach nawet kaplica. Ta duża liczba różnych obszarów musi zatem zapewniać pozytywne doświadczenie wszystkim grupom użytkowników: pacjentom, pensjonariuszom oraz odwiedzającym. Domy opieki są także miejscem pracy wielu specjalistów, a dobre samopoczucie personelu ma bezpośredni wpływ na pacjentów i pensjonariuszy.
Czym jest architektura uzdrawiająca?
Termin „architektura uzdrawiająca” pierwszy raz został użyty w latach 80. XX wieku i należy do konkretnej dyscypliny środowiska uzdrawiającego (z ang. healing environment), która bada wpływ środowiska na proces leczenia i rekonwalescencji pacjentów. Pochodzi on z badania opublikowanego w 1984 roku przez Rogera Ulricha, profesora architektury w Centrum Architektury Placówek Opieki Zdrowotnej w Szwecji. Wykazał w nim, że pacjenci mogą wcześniej opuścić placówkę i potrzebują mniej środków przeciwbólowych po operacji, jeśli przebywają w salach z widokiem na park z drzewami. Późniejsze badania pokazały, jakie inne czynniki są ważne dla dobrego samopoczucia nie tylko pacjentów i pensjonariuszy, ale także pracowników.
GEZE wspiera kluczowe cele architektury uzdrawiającej
Architektura uzdrawiająca polega na wspomaganiu pacjentów i pensjonariuszy w procesie zdrowienia i rekonwalescencji. Aby sprzyjać leczeniu i dobremu samopoczuciu, cele architektury uzdrawiającej obejmują:
- Zapobieganie stresom środowiskowym, takim jak hałas, np. spowodowany trzaskaniem drzwiami, brakiem prywatności i barierami. GEZE oferuje liczne produkty i rozwiązania w branży systemów drzwi automatycznych w celu zapewnienia swobodnego wejścia do budynków i w zakresie tłumienia zamykania drzwi. Modułowe systemy ścian działowych mogą również zapewnić większą prywatność z zachowaniem aspektu wizualnego.
- Pacjenci i pensjonariusze powinni być jak najbliżej natury, na przykład poprzez widok na środowisko zewnętrzne, odpowiednią ilość słońca i świeżego powietrza. Nasze koncepcje wentylacji naturalnej i rozwiązania dla fasad szklanych są pod tym względem bardzo pożądane.
- Pacjenci i pensjonariusze powinni zachować poczucie kontroli poprzez, na przykład, zapewnienie im możliwości dostępu do stref zewnętrznych. Nasze produkty dla dostępnych drzwi przesuwnych i kontroli dostępu są w tym aspekcie najważniejsze.
Bezdotykowe wchodzenie do pomieszczeń dzięki drzwiom automatycznym
© H. Łukasz Janicki / GEZE Polska
Elementy takie jak dostępność, strefy relaksu i widokowe odgrywają ważną rolę w architekturze szpitala. Jednak światło dzienne i dopływ świeżego powietrza również mają duży wpływ na planowanie budynku. Z tego względu nowoczesna architektura skupia się na aktywnym wykorzystaniu tych swobodnych form terapii i stosuje na przykład fasady z dużymi oknami lub naświetlami. Temat wentylacji naturalnej również ma duże znaczenie, ponieważ wymaga pełnej integracji rozwiązań drzwi i okien z planowaniem budynku. Drzwi automatyczne gwarantują wszechstronny i bezdotykowy dostęp, zapewniając wysoki poziom higieny – zarówno na korytarzach, w obszarach wypoczynkowych, jak i w salach operacyjnych. Napędy okienne w połączeniu z systemem automatyzacji budynku tworzą automatyczną wentylację, która również zapewnia bezdotykowy i komfortowy klimat otoczenia. W ten sposób automatyczne drzwi i okna spełniają wymagania rozwiązań ochrony przeciwpożarowej oraz usuwania dymu i ciepła przy jednoczesnym wspieraniu koncepcji architektury uzdrawiającej.
Lepsza higiena szpitalna – dzięki systemom drzwi i okien GEZE
© H. Łukasz Janicki / GEZE Polska
Aby zapewnić pomyślne wdrożenie koncepcji Healing Architecture, oferujemy liczne komponenty i funkcje, które przyczyniają się do higieny szpitalnej, dostępności i bezdotykowej obsługi okien oraz drzwi. Poprzez ochronę procesu regeneracji pacjentów, na przykład ze względu na zastosowanie drzwi i okien, które są w dużej mierze bezdotykowe, a zatem wolne od zarazków. Również poprzez środki sprzyjające leczeniu, zdrowiu i dobremu samopoczuciu, takie jak dostarczanie świeżego powietrza. Wyposażyliśmy już wiele placówek opieki zdrowotnej w nasze rozwiązania w zakresie drzwi i okien.
Ofertę uzupełniają produkty opracowane specjalnie dla wrażliwych obszarów w szpitalach, takie jak nasz modułowy, hermetycznie zamykany system drzwi przesuwnych GEZE MCRdrive.
Cały sektor opieki zdrowotnej przechodzi zmianę: nie dotyczy to tylko domów opieki, wszystkie szpitale również muszą stać się bardziej przyjemne i komfortowe dla pacjentów, personelu i odwiedzających, a nie wyłącznie pełnić funkcję leczniczą. Naszym zadaniem jest tutaj aktywna pomoc w kształtowaniu tego procesu zmiany poprzez nasze rozwiązania i produkty.
Karen Sum, Head of Global Account ManagementZintegrowane planowanie budynku wspólnie ze wszystkimi interesariuszami jest częścią sukcesu
© GEZE
Połączenie potrzeb różnych grup użytkowników, takich jak pacjenci, pracownicy oraz zarządcy itp., jest prawdziwą próbą pogodzenia interesów, która w celu wdrożenia wymaga zaangażowania wielu osób z różnych branż. Nasze zintegrowane podejście i międzybranżowe wykorzystanie naszych produktów jest dużą zaletą we wrażliwym sektorze opieki zdrowotnej. Bez względu na to, czy chodzi o dostępność dla pacjentów lub pensjonariuszy, wygodę i bezpieczeństwo personelu opieki lub chroniony i wolny od zarazków dostęp do czystych pomieszczeń – nasza gama produktów i rozwiązań spełnia wiele z tych wymagań. Architektura uzdrawiająca zaczyna się od doświadczeń użytkowników i zbiorczych możliwości wprowadzenia ulepszeń. Wszyscy użytkownicy budynku muszą wypowiedzieć się i wyrazić opinię, aby uczynić architekturę uzdrawiającą pomyślnym przedsięwzięciem w instytucjach opieki zdrowotnej, a także aby zapewnić sukces finansowy zarządcy. Ważną kwestią jest zintegrowane planowanie budynku, które od samego rozpoczęcia projektu angażuje wszystkie grupy produktów. Z przyjemnością udzielamy wsparcia w tym zakresie dzięki naszej rozległej wiedzy o obiektach BIM.
Dowiedz się więcej o obiektach BIM GEZE
Zorientowane na użytkownika i ekonomiczne – rozwiązania GEZE w sektorze opieki zdrowotnej
Podejście to nie tylko zwiększa wydajność pracowników, lecz także skraca czas pobytu pacjentów w szpitalu. Najnowsze przykłady pokazały, w jaki sposób dobrze przemyślana architektura i design, które sprzyjają leczeniu, mogą mieć wymierny wpływ na rekonwalescencję pacjentów, w tym na skrócenie pobytu w szpitalu, mniejszą liczbę zakażeń szpitalnych i zmniejszenie bólu. Ogólnie środki te mogą poprawić wyniki finansowe szpitali i domów opieki.
Nasze pakiety rozwiązań dla sektora opieki zdrowotnej
Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie © H. Łukasz Janicki / GEZE Polska
Bez względu na to, czy chodzi o zmniejszenie hałasu, wspieranie użytkowników, dla których przemieszczanie się jest utrudnione, dyskretne środki bezpieczeństwa czy wentylację naturalną – GEZE rozumie podstawowe funkcje wydajnego obiektu, który roztacza atmosferę dobrego samopoczucia. Połączone, międzygrupowe zastosowanie naszych produktów jest widoczne w dostosowanych pakietach dla placówek opieki zdrowotnej – od wejść, przez korytarze, sale rekreacyjne, poczekalnie, po sale operacyjne, laboratoria i pomieszczenia administracyjne. Pakiety te to odpowiedź na typowe wyzwania dzięki wstępnie skonfigurowanemu zestawowi rozwiązań systemowych, które maksymalizują korzyści dla klienta – a to wszystko naturalnie przy idealnej integracji z systemem automatyzacji budynku przez myGEZE Control.
Szczegóły naszych specjalnych pakietów rozwiązań
Z przyjemnością dostosujemy ofertę do szczególnych wymagań klienta oraz w pełni dopasujemy niżej opisane pakiety do jego potrzeb. Możemy zindywidualizować nasze przykładowe pakiety rozwiązań do potrzeb klienta lub stworzyć rozwiązania indywidualne. Z przyjemnością wspieramy klientów w inwestycjach.
Pakiet 1 – specjalnie dla obszaru wejściowego
Ten pakiet koncentruje się na rozwiązaniach drzwiowych i okiennych dla obszaru wejściowego budynku. Wygląd obszaru wejściowego ma bezpośredni wpływ na to, jak komfortowo czują się pacjenci, mieszkańcy i odwiedzający. Pakiet ten koncentruje się na rozwiązaniach drzwiowych i okiennych dla obszaru wejściowego budynku.
TSA 325 NT © Martin Jakob / GEZE GmbH
System automatycznych drzwi karuzelowych zapewniający maksymalną wygodę przy dużym natężeniu ruchu – możliwe średnice wewnętrzne do 3600 mm.
Wysoka wydajność: niezawodność nawet przy intensywnym użytkowaniu, np. w obszarze wejściowym
GEZE Powerturn
Automatyczny napęd drzwi rozwieranych Powerturn otwiera niezawodnie i bezpiecznie również duże, ciężkie drzwi. Jednocześnie napęd do drzwi rozwieranych pasuje do każdego projektu dzięki niewielkiej wysokości, wynoszącej zaledwie 7 cm.
Redukcja hałasu: cicha praca, izolacja akustyczna, np. w przypadku intensywnego użytkowania w strefach wejściowych lub korytarzach
Zmniejszony stres, większe bezpieczeństwo: swobodne przejście bez przeszkód, stały i płynny transport bez nagłych zatrzymań, np. podczas transportu pacjentów
myGEZE Control © GEZE GmbH
Dzięki myGEZE Control wypełniamy lukę w automatyce budynku, wykorzystując inteligentne rozwiązanie połączenia sieciowego systemów drzwi, okien i bezpieczeństwa. Platforma łączności myGEZE Control z modułowym oprogramowaniem i otwartymi interfejsami daje wszystkich planistom i użytkownikom całkowicie nowe możliwości w zakresie automatyki budynku.
- Większa wydajność, bezpieczeństwo i komfort
- Do dynamicznych koncepcji bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej, inteligentnego usuwania dymu i ciepła oraz precyzyjnego udostępniania dróg ewakuacyjnych
- Większe możliwości połączenia sieciowego
GEZE ActiveStop © GEZE GmbH
Amortyzator drzwiowy GEZE ActiveStop umożliwia płynne zatrzymywanie, ciche zamykanie i wygodne utrzymywanie w pozycji otwartej.
Redukcja hałasu: cicha praca, izolacja akustyczna, np. w przypadku intensywnego użytkowania w strefach wejściowych lub korytarzach
GEZE Slimchain © GEZE GmbH
Siłownik łańcuchowy o atrakcyjnym wyglądzie do okien otwieranych do wewnątrz i na zewnątrz, który doskonale integruje się z fasadą dzięki smukłemu i dyskretnemu wyglądowi.
Połączone korzyści: może być stosowany praktycznie we wszystkich pomieszczeniach, zapewniając wyższą jakość powietrza i oszczędność kosztów energii dzięki wentylacji grawitacyjnej
Samookreślanie: autonomiczna kontrola dopływu świeżego powietrza do pacjenta bez konieczności opuszczania łóżka
Produkty GEZE w sektorze opieki zdrowotnej
Pakiet 2 – szczególnie do użytku wewnątrz i w obszarze zewnętrznym
Pakiet ten obejmuje różne rozwiązania do szerokiej gamy zastosowań wewnątrz i w obszarze zewnętrznym placówki opieki zdrowotnej. Z reguły duża liczba użytkowników budynku stawia mu bardzo różne wymagania. Pakiet ten obejmuje różne rozwiązania do różnorodnych obszarów zastosowań wewnątrz i w obszarze zewnętrznym placówki opieki zdrowotnej.
GEZE Slimdrive © Martin Jakob / GEZE GmbH
Fasady szklane o najwyższych wymaganiach aranżacyjnych.
Lepsza higiena: bezdotykowe wchodzenie i wychodzenie z pomieszczeń lub przechodzenie przez korytarze, wydajne czyszczenie dzięki trybowi „czyszczenia”, który zapobiega przesuwaniu się drzwi
Zmniejszony stres, większe bezpieczeństwo: swobodne przejście bez przeszkód, stały i płynny transport bez nagłych zatrzymań, np. podczas transportu pacjentów
myGEZE Control © GEZE GmbH
Dzięki myGEZE Control wypełniamy lukę w automatyce budynku, wykorzystując inteligentne rozwiązanie połączenia sieciowego systemów drzwi, okien i bezpieczeństwa. Platforma łączności myGEZE Control z modułowym oprogramowaniem i otwartymi interfejsami daje wszystkich planistom i użytkownikom całkowicie nowe możliwości w zakresie automatyki budynku.
- Większa wydajność, bezpieczeństwo i komfort
- Do dynamicznych koncepcji bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej, inteligentnego usuwania dymu i ciepła oraz precyzyjnego udostępniania dróg ewakuacyjnych
- Większe możliwości połączenia sieciowego
System GEZE Pendulo © GEZE GmbH
System ścianek całoszklanych Pendulo oferuje wiele eleganckich rozwiązań.
Czynnik dobrego samopoczucia: środek wybierany do otwartych i przejrzystych pomieszczeń lub z widokiem na zewnątrz
GEZE E 1500 N © Nikolaus Grünwald / GEZE GmbH
Napęd wrzecionowy o wąskich wymiarach jest szczególnie odpowiedni do ciężkich skrzydeł w fasadach i obszarach dachowych o najwyższych wymaganiach projektowych.
Połączone korzyści: może być stosowany praktycznie we wszystkich pomieszczeniach, zapewniając wyższą jakość powietrza i oszczędność kosztów energii dzięki wentylacji grawitacyjnej
GEZE oferuje rozwiązania dla najbardziej wrażliwych obszarów szpitala.
Pakiet 3 – szczególnie dla wrażliwych obszarów wewnętrznych szpitala
Pakiet obejmuje rozwiązania dla najbardziej wrażliwych obszarów szpitala. Maksymalny poziom higieny i funkcjonalne bezpieczeństwo są tutaj najważniejszymi priorytetami. Rozwiązanie dostosowane specjalnie do zastosowania umożliwiające płynną pracę. Z korzyścią dla pacjentów.
GEZE MCRdrive © GEZE GmbH
GEZE MCRdrive to modułowy system drzwi przesuwnych do pomieszczeń zamykanych hermetycznie. System drzwi przesuwnych został zaprojektowany specjalnie do stosowania w obszarach bloków operacyjnych, pomieszczeń kwarantanny i intensywnej terapii w obiektach służby zdrowia, w laboratoriach instytutów badawczych, a także w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym.
Cecha szczególna: GEZE MCRdrive jest niezawodnym produktem, utworzonym jako zgodny z normami, certyfikowany system oraz spełnia wymagania dla wyposażenia budynków o nowoczesnej i atrakcyjnej koncepcji projektowej. Ponadto GEZE MCRdrive dzięki modułowej konstrukcji i jednolitemu profilowi i systemowi uszczelnień pozwala na stosowanie konfiguracji zapewniających klientom maksymalną indywidualność.
Czytniki RFID są wykorzystywane w systemach kontroli dostępu. © GEZE GmbH
Ruch publiczny w budynku może być łatwo sterowany za pomocą czytnika RFID. © GEZE GmbH
Czytniki RFID są wykorzystywane w systemach kontroli dostępu do kontrolowania publicznego dostępu do budynku. Prostym rozwiązaniem jest użycie kart identyfikacyjnych lub kodów PIN. Skrzynka we/wy przejmuje sterowanie i monitorowanie drzwi. Nowoczesne czytniki RFID odczytują upoważnienie dostępu i idealnie wpasowują się w konstrukcję systemów drzwi rozwieranych lub przesuwnych.
Funkcje:
- Odczyt upoważnień dostępu
- Kodowana komunikacja danych z jednostką sterownika drzwi
- Sygnalizacja optyczna i akustyczna
- Klawiatura PIN do przypisywania uprawnień za pomocą karty master
- Wygląd wysokogatunkowego szkła
Zastosowanie:
- Obszar wewnętrzny i zewnętrzny (IP54)
- Niechroniony obszar zewnętrzny
Bezdotykowy czujnik zbliżeniowy GC 307+ firmy GEZE. © GEZE GmbH
Drzwi automatyczne mogą być wygodnie sterowane i otwierane za pomocą bezdotykowego czujnika zbliżeniowego.
- Zewnętrzne wejście do przełączania kolorów LED
- Rozpoznaje osoby i obiekty w obszarze detekcji z odległości 10‒60 cm
- Zakres wykrywania regulowany, co umożliwia dostosowywanie do otoczenia i użytkowników
- Wysokość montażu w obszarze dłoni zapewnia wygodny dostęp bez barier
- Montaż możliwy również za płytkami lub szkłem
ECdrive H oferuje zoptymalizowane szerokości otwarcia dla stosowania w szpitalu (otwór dla pielęgniarek, otwór czyszczący i otwarcie dla łóżka).
Automatyczny system liniowych drzwi przesuwnych do obszarów o podwyższonych wymaganiach higienicznych oferuje szeroki zakres opcji współpracy z producentami w ramach konkretnego projektu:
- Składa się z zestawu napędowego i profili aluminiowych
- Specjalna szyna jezdna ogranicza gromadzenie się zanieczyszczeń i ułatwia higieniczne czyszczenie
- Zoptymalizowane szerokości otwarcia dla stosowania w szpitalu (otwór dla pielęgniarek, otwór czyszczący i otwarcie dla łóżka)
- Ze zdolnością sieciowania i zintegrowania w automatyce budynku za pomocą otwartego standardu (BACnet)
- Samodzielne rozpoznawanie i protokołowanie błędów
Bliższe spojrzenie na korzyści zapewniane przez nasze produkty
- Połączone korzyści: lepsza jakość powietrza i mniejsze koszty energii dzięki projektom drzwi i okien umożliwiającym wentylację naturalną.
- Zmniejszenie hałasu: ciche napędy i technologia tłumienia zamykania drzwi oraz automatyczna izolacja akustyczna zmniejszają hałas.
- Lepsza higiena: bezdotykowe wejście i wyjście z pomieszczeń
- Dostępność: dostęp dla osób o ograniczonej mobilności zapewniany przez systemy drzwi automatycznych.
- Mniejsze koszty energii: inteligentne projektowanie klimatu za pomocą kontrolowanego zarządzania oknami i drzwiami w zależności od temperatury i częstotliwości dostępu.
- Maksymalne bezpieczeństwo: niezawodne usuwanie dymu i ciepła z użyciem stosownych projektów i systemów.