Budynki warte zamieszkania na przestrzeni czasu
Z naszymi ekspertami GEZE, Sörene, Eilersem, Berndem Sallerem i Florianem Süpfle rozmawiamy o wymaganiach i trendach w nowoczesnym budownictwie. Co zmieniło się w ostatnich latach w budownictwie i wyobrażeniu budynków wartych zamieszkania?
Czy dziś buduje się inaczej niż kiedyś?
Florian Süpfle: Budownictwo bardzo zmieniło się w ostatnich dziesięcioleciach. W okresie powojennym priorytetem była odbudowa. Wtedy budynki wznoszono szybko, częściowo z materiałów niskiej jakości i bez większego planowania. A dziś? Priorytetem jest bezpieczeństwo, zrównoważony rozwój i efektywność energetyczna.
Jakie wyzwania się z tym wiążą?
Florian Süpfle: Planowanie budynków uwzględniające dostępność i efektywność energetyczną stało się bardziej złożone. Do tego dochodzą przepisy, np. z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Aby to wszystko pogodzić, planiści muszą współpracować ze specjalistami z różnych dziedzin.
Dowiedz się więcej o planowaniu drzwi wielofunkcjonalnych
Sören Eilers: Mimo to nadal wznosimy budynki – w sektorze publicznym nawet z tendencją wzrostową. Budynki są budowane „w specjalnym celu” i należy wziąć pod uwagę obecną sytuację prawną. Kolejną kwestią jest ochrona środowiska związana z budynkami. To wyzwanie dla planistów, ale także szansa.
Dzięki BIM złożone inwestycje budowlane są bardziej opłacalne i efektywne. © Getty Images/iStockphoto
Jakie nowe technologie zmieniają procesy planowania?
Bernd Saller: Oprogramowanie, które umożliwia przeprowadzanie kontroli wykonalności, wiarygodności i standardów, może oczywiście uprościć przestrzeganie norm.
Florian Süpfle: Dokładnie, cyfryzacja ułatwia nam realizację projektów budowlanych. Dane budynków są rejestrowane cyfrowo za pomocą Building Information Modeling (BIM). Dzięki temu wszystkie mechanizmy mogą lepiej współpracować. Lub wirtualna rzeczywistość: zarówno planiści, jak i klienci doświadczają budynków wirtualnie i mogą wprowadzać zmiany w czasie rzeczywistym.
Dane budynków są rejestrowane cyfrowo za pomocą Building Information Modeling (BIM). Dzięki temu wszystkie mechanizmy mogą lepiej współpracować.
Florian Süpfle, Specification Sales Manager w GEZEDzięki bezprzewodowemu zestawowi GEZE można połączyć bezprzewodowo czujnik sufitowy i przycisk zwalniający w mechanizmach podtrzymania położenia otwarcia GEZE z czujnikiem ościeżnicowym. © Annika Feuss / GEZE GmbH
Sören Eilers: Ważniejsze staje się także aktualne wykorzystanie. Dzięki homeoffice potrzebnych jest przykładowo mniej powierzchni biurowych.
Florian Süpfle: Zgadza się. W budynku biurowym często znajdują się lokale użytkowane przez różnych najemców. W związku z tym wyzwaniem jest przebieg dróg ewakuacyjnych i ratunkowych przez różne wynajmowane lokale. Jednak przebudowa istniejących budynków oferuje ogromny potencjał dla GEZE.
Sören Eilers: Nie powinniśmy zapominać o zrównoważonym budownictwie. Zapotrzebowanie na okna i drzwi z niskim współczynnikiem U rośnie. W wyrobach budowlanych coraz większą uwagę zwraca się na maksymalną efektywność energetyczną.
Florian Süpfle: Dziś mamy dostęp do wielu materiałów, które są bardziej zrównoważone, lżejsze i częściowo także tańsze. Wcześniej drzwi i okna były produkowane głównie z drewna. Obecnie wykorzystuje się tworzywo sztuczne, aluminium, drewno i szkło lub ich połączenie.
Bernd Saller: Do tego dochodzi jeszcze aspekt cenowy. Wzornictwo pełni obecnie raczej rolę drugorzędną.
Sören Eilers: Trend ten zmierza wyraźnie w kierunku szklanych powierzchni i otwartych budynków – a także usieciowienia budynku.
Nie powinniśmy zapominać o zrównoważonym budownictwie. Zapotrzebowanie na okna i drzwi z niskim współczynnikiem U rośnie. W wyrobach budowlanych coraz większą uwagę zwraca się na maksymalną efektywność energetyczną. Trend ten zmierza wyraźnie w kierunku szklanych powierzchni i otwartych budynków – a także usieciowienia budynku.
Sören Eilers, Specification Sales Manager w GEZE