AI w architekturze: Jak sztuczna inteligencja zmienia branżę budowlaną
Projekty architektoniczne generowane przez AI i modele budynków 3D, procesy sterowane przez AI na etapie budowy i budynki monitorowane przez AI: nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja (AI) ma potencjał, aby znacząco przekształcić branżę architektoniczną. Pozostaje mieć nadzieję, że innowacyjne technologie AI przyczynią się do bardziej zrównoważonego rozwoju i wydajności projektów budowlanych – nie tylko od planowania do ukończenia, ale przez cały cykl użytkowania budynku. Ale w jaki sposób architektura i projekty budowlane mogą skorzystać ze sztucznej inteligencji?
Które obszary mogą najbardziej skorzystać ze sztucznej inteligencji jako narzędzia do rozwiązywania konkretnych problemów w branży architektoniczno-budowlanej?
Automatyka budynku oferuje lepszą wydajność energetyczną, większy komfort i bezpieczeństwo oraz niższe koszty utrzymania. © GEZE GmbH
Sztuczna inteligencja może ułatwić nam zrozumienie, analizę i optymalizację złożonych procesów. Od początkowej fazy projektowania po zarządzanie ukończonym budynkiem – tworzone są przypadki użycia oparte na sztucznej inteligencji, które umożliwiają oszczędność zasobów i czasu dla szerokiego grona interesariuszy w cyklu użytkowania budynku.
Pozytywne przykłady zastosowania sztucznej inteligencji w dziedzinie architektury i budownictwa mogą wyglądać mniej więcej tak:
- Oszczędność czasu: dzięki renderowaniu opartemu na sztucznej inteligencji architekci mogą tworzyć szkice i projekty generatywne w oparciu o predefiniowane parametry w ciągu kilku sekund.
- Współpraca: platformy współpracy, takie jak BIM (Building Information Modelling), integrują sztuczną inteligencję i ułatwiają wielozadaniową współpracę między różnymi podmiotami w procesie budowlanym.
- Redukcja kosztów: oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji optymalizuje procesy budowlane poprzez poprawę harmonogramów i przepływów pracy, zmniejszając w ten sposób koszty budowy.
- Zrównoważony rozwój: automatyka budynku wykorzystuje sztuczną inteligencję do zwiększenia zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej budynków, zmniejszając w ten sposób zużycie energii, emisję CO2 i inny wpływ na środowisko.
- Bezpieczeństwo: sztuczna inteligencja umożliwia identyfikację słabych punktów strukturalnych, potencjału optymalizacji i okresów konserwacji w eksploatacji budynku.
- Komfort: personalizacja i oparte na sztucznej inteligencji dostosowanie inteligentnych budynków do konkretnych potrzeb użytkowników.
Jakie są długoterminowe korzyści z integracji innowacyjnych technologii w budynkach?
Innowacyjne technologie, takie jak sztuczna inteligencja, pomagają sprostać głównym wyzwaniom stojącym przed branżą budowlaną. Skupiamy się tutaj w szczególności na zrównoważonym rozwoju. Zastosowanie innowacyjnych technologii umożliwi zmniejszenie śladu ekologicznego w całym cyklu użytkowania budynku, tj. w perspektywie długoterminowej. Ponadto znacznie poprawi się efektywność ekonomiczna i funkcjonalność budynków.
Na jakich nowych rozwiązaniach i technologiach AI skupia się GEZE?
Za pomocą otwartych interfejsów można zintegrować napędy okienne i drzwiowe GEZE w systemie automatyzacji budynku. © GEZE GmbH
Obecnie szczególnie interesujący jest temat konserwacji zapobiegawczej, ponieważ GEZE od dawna pracuje nad zagadnieniami połączenia sieciowego i automatyzacji w budynkach. Nasze moduły interfejsu KNX i BACnet oraz nasz system automatyzacji budynku myGEZE Control stanowią do tego doskonałą podstawę. Dlatego mamy różne prototypy i inicjatywy badawcze, aby przetestować, w jaki sposób możemy zintegrować sztuczną inteligencję z naszymi inteligentnymi produktami.
Jednocześnie GEZE testuje obecnie wykorzystanie dużych modeli językowych i innych technologii AI w codziennych operacjach. Oprócz usprawnienia procesów wewnętrznych, celem jest obniżenie barier w korzystaniu ze sztucznej inteligencji i zintegrowanie jej z codzienną pracą pracowników.
Jaką rolę odgrywa sztuczna inteligencja we współpracy z architektami?
Naszym celem jest rozwiązywanie wyzwań architektów. Sztuczna inteligencja niekoniecznie jest tutaj w centrum uwagi, ale służy jako narzędzie do rozwiązania rzeczywistego problemu. Ponieważ nawet jeśli sztuczna inteligencja może zapewnić przydatne wsparcie, niezastąpiony w przyszłości pozostanie bezpośredni dialog i ludzka wiedza. Oznacza to, że będziemy kontynuować nasz bliski dialog z architektami, planistami i wykonawcami budowlanymi, aby dokładnie zrozumieć, co jest potrzebne – a następnie wspólnie opracować rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb.