Budynki neutralne pod względem emisji CO2: 22·26 i GEZE już urzeczywistniają tę utopię

W idealnej sytuacji budynki neutralne pod względem emisji CO2 nie powodują żadnych lub przynajmniej prawie żadnych emisji gazów cieplarnianych. Brzmi utopijnie? Ale tak nie jest: austriacka firma planistyczna 22·26 GmbH już pomaga architektom i inwestorom – wraz z inteligentnymi systemami okiennymi GEZE – w projektowaniu budynków neutralnych dla klimatu. 

Cel: budynki neutralne dla klimatu najpóźniej do 2045 r.

Zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem Unii Europejskiej wszystkie budynki powinny być neutralne dla klimatu najpóźniej do 2050 roku. Celem niemieckiego rządu jest nawet neutralność klimatyczna od 2045 roku. Od 2030 r. wszystkie nowe budynki niemieszkalne w UE muszą spełniać standard budynku o zerowym zużyciu energii. W Niemczech zużycie energii pierwotnej w budynkach ma spaść o 40% do 2030 roku.
Aby osiągnąć te ambitne cele w zakresie ochrony klimatu, w sektorze budowlanym wymagane są szeroko zakrojone działania, które koncentrują się na zoptymalizowanej efektywności energetycznej, odnawialnych źródłach energii, zrównoważonych metodach budowlanych i energetycznej renowacji budynków, a także inteligentnej automatyce budynków.
 

W 22·26 opracowujemy innowacyjne koncepcje budynków, które opierają się na naturalnej wentylacji i efektywności energetycznej, aby stworzyć zrównoważone i komfortowe środowisko życia i pracy. W ideę tę doskonale wpisuje się partner taki jak GEZE, który postawił sobie za zadanie tworzenie wartościowych budynków.

Sebastian Nödl, kierownik projektu w 22·26 GmbH

Budynki neutralne pod względem emisji CO2 z 22·26 i GEZE

Portrait Dr. Dominik Landerer

Dr Dominik Landerer, ekspert ds. wentylacji i automatyki budynków w GEZE © GEZE GmbH

Eksperci z 22·26 GmbH pokazują, w jaki sposób budynki mogą być neutralne dla klimatu już dziś, rezygnując z konwencjonalnego ogrzewania i chłodzenia oraz wykorzystując inteligentne oprogramowanie budynków 22·26. Aby to osiągnąć, ściśle współpracują z architektami podczas planowania budynku i wykorzystują inteligentne systemy okienne GEZE do realizacji wentylacji grawitacyjnej.

Ekspert GEZE Dominik Landerer rozmawia z Sebastianem Nödlem z 22·26 o drodze do budynków neutralnych pod względem emisji CO2. Dowiedz się więcej o innowacyjnych rozwiązaniach w technologii wentylacji i automatyki budynków.

Sebastian Nödl, kierownik projektu w 22·26 GmbH

Sebastian Nödl, kierownik projektu w 22·26 GmbH

Jak integruje Pan zasady zrównoważonego rozwoju z procesem projektowania budynków w 22·26? 

Nödl: W 22·26 ściśle współpracujemy z inwestorami, architektami i deweloperami, aby projektować budynki, które są całkowicie wolne od komercyjnej techniki budynku, a tym samym nie wytwarzają CO2 lub wytwarzają go na bardzo niskim poziomie. Naszym celem jest połączenie ekonomii i ekologii oraz kierowanie branży budowlanej w stronę zrównoważonego rozwoju.

WIĘCEJ O GREEN BUILDING

W jaki sposób zasada 22·26 zapewnia budynki neutralne pod względem emisji CO2?

Nödl: Nasza zasada dąży do stworzenia całorocznego klimatu dobrego samopoczucia z temperaturami pomiędzy 22° a 26° Celsjusza. Oznacza to, że nasze budynki radzą sobie bez konwencjonalnych systemów ogrzewania, chłodzenia i wentylacji mechanicznej. Osiągamy to poprzez wentylację grawitacyjną, która jest możliwa dzięki specyficznej konstrukcji budynku i inteligentnemu sterowaniu. Nasze okna wyposażone są w zautomatyzowane napędy okienne GEZE, które umożliwiają otwieranie i zamykanie okien w zależności od potrzeb. Używamy pionowych klap wentylacyjnych, które są otwierane w zależności od poziomu CO2 w pomieszczeniu, aby zapewnić wymianę świeżego powietrza. Te klapy wentylacyjne są centralnym i rozpoznawalnym elementem naszych budynków i odzwierciedlają naszą zasadę 22·26.

WIĘCEJ O AUTOMATYCZNEJ WENTYLACJI

Jak dokładnie stworzyć przyjemny klimat w budynkach przez cały rok z temperaturami od 22° do 26° Celsjusza – niezależnie od tego, czy jest lato, czy zima?

Nödl: Ważnym aspektem naszych budynków jest ich wysoka bezwładność i masa termiczna, która umożliwia magazynowanie naturalnej energii i uwalnianie jej przez cały dzień. Latem wykorzystujemy wychładzanie nocą do chłodzenia budynków, natomiast zimą ważną rolę do ogrzewania odgrywa naturalne ciepło odpadowe z urządzeń takich jak komputery i monitory lub od ludzi.

WIĘCEJ O WYCHŁADZANIU NOCĄ

Slimchain otwarty

Napędy okienne, takie jak Slimchain, są niezbędne do inteligentnego sterowania budynkiem. © GEZE GmbH

Czy te neutralne dla klimatu budynki są również przyjazne do życia i wygodne z punktu widzenia użytkowników?

Nödl: Nasze budynki są projektowane z myślą o potrzebach użytkowników, a nie odwrotnie. Nasz system sterowania budynkiem i inteligentne napędy okienne Slimchain GEZE inteligentnie reagują na sygnały i potrzeby użytkowników, aby zapewnić skuteczną wentylację i przyjemny klimat w pomieszczeniu. 

WIĘCEJ INFORMACJI O REGULACJI KLIMATU POMIESZCZENIA

Czy istnieją już przykłady budynków neutralnych pod względem emisji CO2 w oparciu o zasadę 22·26?

Nödl: Tak, zasada 22·26 została już z powodzeniem przetestowana w praktyce. Zrealizowaliśmy już kilka budynków mieszkalnych i biurowych w Austrii i Szwajcarii, które radzą sobie bez konwencjonalnych systemów ogrzewania, chłodzenia i wentylacji mechanicznej, a zamiast tego polegają na wentylacji grawitacyjnej i inteligentnym sterowaniu budynkiem. Projekty te pokazują, że możliwe jest stworzenie przyjemnego i zdrowego klimatu w pomieszczeniu, który zwiększa komfort użytkowników, jednocześnie minimalizując ślad ekologiczny, a przede wszystkim emisję CO2 przez budynki.

Polegamy na wysokiej jakości materiałach i silnych partnerach, takich jak 22·26, aby projektować przyjazne do życia i zrównoważone budynki dla ludzi.

Dominik Landerer, ekspert ds. wentylacji i automatyki budynków w GEZE