Przyszłościowe nadbudowy w istniejących budynkach: jak przebudowa i modernizacja może zrewitalizować budynki
Dawne domy towarowe przekształcane w powierzchnie biurowe lub zabytkowe budynki przekształcane w hotele: nadbudowy i przybudówki pokazują, w jaki sposób istniejące budynki mogą być rewitalizowane poprzez innowacyjną zmianę użytkowania i nowoczesne doposażenie, a tym samym rozwijać nie tylko potencjał architektoniczny, ale także zrównoważony i ekonomiczny. W tym wywiadzie ekspert GEZE, Sören Eilers, udziela wskazówek na temat tego, co należy wziąć pod uwagę podczas robót w istniejących obiektach oraz korzyści płynących z ukierunkowanego unowocześnienia i modernizacji.
Po pierwsze wyjaśnienie terminologii: jaka jest różnica między „renowacją budynku” a „pracami budowlanymi w istniejących obiektach”?
Renowacja budynku i prace w istniejących obiektach różnią się celami i ukierunkowaniem: renowacja budynku koncentruje się na poprawie stanu i funkcjonalności istniejącego budynku. Często chodzi o energooszczędne renowacje budynku w celu zwiększenia jego wydajności i ekonomiczności. W przypadku realizacji dobudowy nacisk kładziony jest na środki konstrukcyjne, które dostosowują budynki do nowych wymagań użytkowych. Zaliczają się tu przebudowy, dodatkowe piętra lub rozbudowy, na przykład w celu przekształcenia dawnego budynku biurowego w hotel. Podczas gdy renowacja budynku koncentruje się na zachowaniu i optymalizacji istniejącego budynku, roboty w istniejącej zabudowie mają na celu raczej zmiany strukturalne i dostosowanie do zmieniających się wymagań użytkowania.
Jakie szczególne wyzwania pojawiają się przy przekształcaniu budynku, na przykład przy przebudowie budynku biurowego w hotel?
W przypadku przebudowy pomieszczeń lub całych budynków, doposażenie może zwiększyć wszechstronność funkcjonalną budynku i umożliwić bardziej efektywne wykorzystanie istniejącej struktury budynku. Jeśli na przykład budynek biurowy zostanie przekształcony w hotel, technologia drzwi i okien, a także automatyka budynku muszą zostać dostosowane do nowego przeznaczenia budynku, aby spełnić zmienione wymagania użytkowników. Ponadto podczas przebudowy budynków należy przestrzegać przepisów budowlanych, takich jak dostępność i ochrona przeciwpożarowa.
Czy może Pan wyjaśnić bardziej szczegółowo, jakich przepisów budowlanych należy przestrzegać podczas prowadzenia robót w istniejących obiektach?
Nadbudowy i przybudówki są interesującym wyzwaniem dla architektów i użytkowników budynków: po analizie i ocenie istniejącego budynku następuje studium wykonalności i opracowanie koncepcji, przy czym należy wziąć pod uwagę prawne warunki ramowe, takie jak przepisy budowlane i, w stosownych przypadkach, wymogi dotyczące ochrony zabytków. W szczególności użytkownicy budynków muszą przestrzegać licznych przepisów budowlanych i wymogów dotyczących dostępności. Oprócz podstawowych wymagań normy DIN 18040, coraz częściej równolegle wymagana jest od operatorów dyrektywa ASR V 3a.2 dotycząca miejsc pracy. Przepisy te nie tylko zapewniają bezpieczeństwo i dostępność dla wszystkich użytkowników, ale także regulują potencjalne konsekwencje prawne i ryzyko odpowiedzialności dla użytkowników budynku. Zgodność z wymogami dostępności DIN 18040 jest zatem kluczowym aspektem wielu modernizacji i unowocześnień.
Czy te przepisy i normy budowlane stanowią również wyzwanie dla producentów, którzy na przykład modernizują drzwi za pomocą nowych systemów drzwiowych?
Tak, oczywiście: producenci muszą upewnić się, że nowe systemy drzwiowe są funkcjonalne, bezpieczne i zgodne z przepisami, przy jednoczesnym poszanowaniu specyfikacji istniejącego budynku. W związku z tym wspieramy producentów w wyborze systemów drzwiowych, które są kompatybilne z istniejącymi materiałami i konstrukcjami budowlanymi oraz spełniają wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej lub dostępności.
Czy prawnie określona dostępność w budynkach publicznych również zapewnia efekt synergii?
Wydajny i bezpieczny system automatyzacji budynku dla produktów GEZE © GEZE GmbH
Oczywiście, ponieważ dostępność przynosi również wiele innych korzyści, zarówno dla użytkowników budynków, jak i dla operatorów budynków: automatyczne drzwi i okna umożliwiają łatwą obsługę, co oznacza zwiększoną wygodę nie tylko dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, ale także dla wszystkich innych użytkowników. Ułatwia to przechodzenie przez drzwi automatyczne z wózkami dziecięcymi, bagażami lub po prostu z pełnymi torbami zakupów.
Zautomatyzowane okna, które można obsługiwać bez wysiłku, również sprawiają, że wentylacja jest wygodniejsza. Jeśli zautomatyzowane okna są również zintegrowane z techniką sterowania budynkiem, można również zoptymalizować sposób wentylacji, a tym samym jakość powietrza w pomieszczeniu i efektywność energetyczną. Środki te nie tylko sprawiają, że budynek jest bardziej integracyjny, ale także bardziej atrakcyjny dla szerszej grupy użytkowników – a to również zwiększa wartość nieruchomości.
W jakim stopniu inwestycje w nowoczesną technologię drzwi, okien i sterowania budynku mogą zwiększyć wartość rynkową budynku?
Budynek, który spełnia obecne standardy techniczne i aktualne wymagania w zakresie komfortu i bezpieczeństwa jest znacznie bardziej atrakcyjny na rynku nieruchomości. Bardziej przemawia do potencjalnych nabywców i najemców, a zatem może prowadzić do lepszych cen wynajmu lub sprzedaży.
Jakie są konkretne zalety modernizacji istniejących budynków za pomocą nowoczesnej technologii drzwi i okien?
Modernizacja technologii drzwi i okien oraz systemów automatyzacji budynku realizowana przy okazji prac w istniejącej zabudowie oferuje szeroki zakres korzyści, które wykraczają poza zwykłe spełnienie wymogów prawnych: systemy te zwiększają bezpieczeństwo i komfort wszystkich użytkowników, przyczyniają się do wydajnej eksploatacji budynku i większego zrównoważonego rozwoju, a także zwiększają wartość budynku. Dlatego warto, aby architekci i użytkownicy budynków inwestowali w innowacyjne technologie oraz odpowiednio modernizowali i doposażali istniejące budynki.
- Decydującą zaletą tych działań modernizacyjnych jest ich modułowość. Systemy te są na ogół stosunkowo łatwe w modernizacji – nawet jeśli nie zostały wcześniej wykonane żadne instalacje wstępne. Dzięki temu istniejące nieruchomości mogą być stopniowo dostosowywane do najnowszego stanu techniki.
- Nowoczesne techniki napędów nie tylko wymagają mniej konserwacji, ale także oferują znacznie większy komfort obsługi, co może prowadzić do zdecydowanych ulepszeń, zwłaszcza w przypadku przebudowy pomieszczenia lub budynku.
- Kolejna ważna kwestia: nowoczesne systemy są bardziej zrównoważone i skracają zarówno czas, jak i koszty utrzymania w należytym stanie. Zapewniają również większą wydajność energetyczną, co prowadzi do długoterminowych oszczędności kosztów eksploatacyjnych.
Czy może Pan podać przykład, w jaki sposób uzupełnienie sprzętu nowoczesnej techniki sterowania budynku może poprawić efektywność energetyczną, a tym samym koszty eksploatacyjne budynku?
Energooszczędny klimat w pomieszczeniu dzięki kontrolowanemu naturalnemu przewietrzaniu za pomocą napędów okiennych z serii IQ windowdrives.
Instalując inteligentne i zautomatyzowane systemy, często można osiągnąć znaczne oszczędności w zużyciu energii. Jednym z przykładów są nowoczesne drzwi automatyczne, które zapobiegają utracie ciepła poprzez wydajne otwieranie i zamykanie. Tak zwane systemy przedsionkowe, w których dwoje drzwi automatycznych jest umieszczonych jedne za drugimi, są idealne do obszarów wejściowych. Ta zasada śluzy powietrznej utrzymuje stabilną temperaturę wewnętrzną, a jednocześnie zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do budynku. Zmniejsza to nie tylko koszty ogrzewania, ale także ogranicza prace związane ze sprzątaniem.
Istnieją również obiecujące możliwości zwiększenia wydajności w obszarze okien: napędy okienne z inteligentną technologią czujnikową umożliwiają zautomatyzowaną wentylację w zależności od potrzeb. Pozwala to na optymalną regulację temperatury i jakości powietrza w pomieszczeniu, co jest zwykle bardziej wydajne niż wentylacja ręczna i zmniejsza koszty ogrzewania w zimie ze względu na mniejsze straty ciepła.
Inną skuteczną metodą poprawy klimatu w budynkach i jednoczesnego oszczędzania energii jest automatyczne wychładzanie nocą: w tym przypadku nagromadzone ciepło jest odprowadzane na zewnątrz w nocy przez elektrycznie sterowane okna – po prostu poprzez naturalne gradienty ciśnienia i bez dodatkowej energii.
Ogólnie rzecz biorąc, jasne jest, że ukierunkowane dodanie sprzętu nowoczesnych systemów sterowania budynku oferuje ogromny potencjał w zakresie poprawy efektywności energetycznej, a tym samym zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych. Duże efekty można osiągnąć przy stosunkowo niskich kosztach inwestycyjnych. W ten sposób istniejące budynki można dostosować do przyszłych potrzeb.
Słowo kluczowe przyszłość: Jaką rolę odgrywa zrównoważony rozwój w nadbudowach i przybudówkach?
Kö-Bogen II z największą w Europie zieloną fasadą i Schauspielhaus to imponujące punkty rozpoznawcze w centrum Düsseldorfu. © Jürgen Biniasch / GEZE GmbH
Od czasu wejścia w życie nowej ustawy o energetyce budowlanej (GEG), która reguluje wymagania energetyczne dla budowy i renowacji budynków, zrównoważony rozwój i efektywność energetyczna odgrywają kluczową rolę podczas prac budowlanych w istniejących obiektach – w końcu cały zasób budynków w UE ma być neutralny dla klimatu najpóźniej do 2050 r., a w Niemczech do 2045 r. Potrzeba działań w nowych i istniejących budynkach jest zatem ogromna.
Dowiedz się z naszej dyskusji ekspertów, w jaki sposób automatyka budynku może spełnić wymagania GEG.
Jakie szczególne wymagania stawiają przepisy dotyczące ochrony zabytków w odniesieniu do modernizacji istniejących budynków?
Planowane zmiany w budynku objętym ochroną zabytków muszą być bardzo starannie i obszernie uzasadnione. Jednym z przykładów jest zabytkowa hala Laiszhalle w Hamburgu: w tym przypadku konieczne było szczegółowe uzasadnienie ingerencji strukturalnych w trakcie modernizacji zgodnie z prawem budowlanym w celu uzyskania zgody urzędu ds. zabytków. Udało nam się tu połączyć zautomatyzowaną wentylację z systemami odprowadzania dymu i ciepła (RWA). Przykład katedry w Magdeburgu pokazuje, że możliwe są kreatywne rozwiązania, które godzą ochronę zabytków z modernizacją. Zamiast kłaść skomplikowane kable, mogliśmy zainstalować bezprzewodowe rozszerzenia systemu do ochrony przeciwpożarowej. Pozwoliło to zaoszczędzić znaczną ilość czasu i pieniędzy, ponieważ nie było potrzeby układania skomplikowanych kabli do wymaganych czujników sufitowych.
Czy istnieją inne przykłady kreatywnych rozwiązań spełniających wymogi ochrony zabytków dla istniejących budynków?
Zwłaszcza w przypadku prac w istniejącej zabudowie często wymagane są specjalne rozwiązania. Możemy na przykład tworzyć systemy drzwi i okien lub systemy sterowania budynku w specjalnych kolorach lub sytuacjach montażowych, aby idealnie pasowały do historycznej architektury. Takie niestandardowe rozwiązania specjalne są stosowane na przykład na zabytkowej stacji kolejowej Gare de Montreux w Szwajcarii lub w 4-gwiazdkowym hotelu i spa Radisson Blu Malo-Les-Baines w Dunkierce we Francji.
Delikatne obchodzenie się z budynkami objętymi ochroną zabytków wymaga zatem wysokiego stopnia kreatywności i wrażliwości. Jest to jedyny sposób na pogodzenie wymogów ochrony dziedzictwa i modernizacji oraz znalezienie przyszłościowych rozwiązań.
Jak zaspokoić potrzeby projektantów, operatorów budynków i ich użytkowników?
Wymaga to holistycznego podejścia. Zalecamy wczesny i ciągły dialog ze wszystkimi zaangażowanymi stronami. Od samego początku staramy się nawiązywać kontakt z architektami jako dyrektorami generalnymi, projektantami wyposażenia budynku i innymi specjalistycznymi planistami. Idealnym rozwiązaniem jest zebranie wszystkich interesariuszy na wspólnych spotkaniach – nawet jeśli nie zawsze jest to łatwe do zrealizowania w praktyce. Zamiast po prostu zadawać pytania, ważne jest, abyśmy jasno odnieśli się do odpowiednich kwestii związanych z prawem budowlanym i zrównoważonym rozwojem oraz włączyli je do procesu planowania jako ustalone cele. Obejmują one na przykład normy energetyczne, regionalne wymogi ochrony przeciwpożarowej i specyfikacje dostępności.
Takie proaktywne podejście pozwala na wcześniejsze rozpoznanie potencjalnych konfliktów i wspólne wypracowanie rozwiązań. W ten sposób potrzeby wszystkich zaangażowanych stron mogą zostać uwzględnione w najlepszy możliwy sposób i włączone do spójnej ogólnej koncepcji.
Porada naszego eksperta:
Wykorzystanie BIM (Building Information Modelling) w dobudówkach do istniejących obiektów
Korzystając z BIM w nadbudowach i przybudówkach, architekci, planiści i użytkownicy budynków mogą czerpać korzyści ze zoptymalizowanego planowania, bardziej wydajnych procesów budowlanych i płynniejszej komunikacji. Duża zaleta: dane dotyczące zasobów są rejestrowane cyfrowo i aktualizowane w czasie rzeczywistym, co pozwala uniknąć nieaktualnych lub niedokładnych planów.
Ponieważ różne specjalistyczne dyscypliny planowania, takie jak architektura, planowanie konstrukcji nośnej, technika budynku itp. mogą być połączone i skoordynowane w jednym modelu, oprogramowanie BIM może rozpoznać potencjalne konflikty między różnymi mechanizmami na wczesnym etapie i zasugerować rozwiązania.
Prowadzi to do wyższej jakości projektów budowlanych, redukcji kosztów i bardziej zrównoważonego wykorzystania istniejących budynków.
WIĘCEJ O BIMRaport BIM od GEZE
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o planowaniu budynku z wykorzystaniem BIM, pobierz nasz bezpłatny raport!